czwartek, 23 lipiec 2020 12:43

Objaśnienia podatkowe w sprawie COVID-19

Ministerstwo Finansów opublikowało na rządowych stronach oficjalne objaśnienia podatkowe w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Objaśnienia te przedstawiają przede wszystkim omówienie zasad stosowania rozwiązań wprowadzonych w poszczególnych ustawach uchwalonych od marca do czerwca tego roku zwanych „tarczami antykryzysowymi”. Objaśnienia dotyczą tych rozwiązań, które wywołują skutki w zakresie zasad ustalania zobowiązań podatkowych na skutek preferencyjnych rozwiązań przewidzianych w poszczególnych tarczach. Opracowanie zostało podzielone na rozdziały poświęcone odpowiednio: podatkom dochodowym, preferencjom w zakresie podatku VAT oraz pozostałym podatkom (w tym daniny solidarnościowej, podatku od nieruchomości, podatku od spadków i darowizn).

Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14n par.1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, co oznacza, że zastosowanie się przez podatnika do treści tych objaśnień nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował. Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Finansów deklarują, że zdają sobie sprawę, że wydanie nawet bardzo obszernych objaśnień nie pozwoli na wyeliminowanie wszelkich wątpliwości, jakie mogą się pojawić przy stosowaniu przepisów. Dlatego też wraz z opublikowaniem objaśnień pojawiły się zapowiedzi ze strony przedstawicieli Ministerstwa Finansów, że wszelkie wątpliwe sytuacje będą rozstrzygane na korzyść podatników. Pozostaje zatem ufać, że deklaracje ze strony kierownictwa MF przełożą się na realny sposób postępowania przedstawicieli administracji skarbowej wykonujących czynności na „pierwszej linii frontu” – w bezpośredniej obsłudze podatnika.

Aktualna treść objaśnień podatkowych w sprawie COVID-19 dostępna jest pod linkiem:

https://www.podatki.gov.pl/media/6217/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-21-lipca.pdf

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0