languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Indywidualny mikrorachunek podatkowy. Sprawdź jego numer
poniedziałek, 20 lipiec 2020 05:17

Indywidualny mikrorachunek podatkowy. Sprawdź jego numer

 osaba - pl.freepik.com osaba - pl.freepik.com

Organy skarbowe w ślad za ZUS wprowadziły indywidualne rachunki bankowe. Każdy podatnik od 1 stycznia 2020 r. ma obowiązek opłacania podatków CIT, PIT oraz VAT na swój indywidualny rachunek podatkowy, który służy podatnikom do rozliczania się z urzędem skarbowym.

Odwiedzając stronę podatki.gov.pl, możemy zauważyć zakładkę mikrorachunek podatkowy. Pojawia się tam możliwość wygenerowania naszego indywidualnego rachunku podatkowego. Na wygenerowany mikrorachunek podatkowy opłacamy podatek CIT, PIT oraz VAT. Numer indywidualnego rachunku bankowego składa się z cyfr początkowych, numeru PESEL albo NIP podatnika i kończy się cyfrą „0”.

Przypisanie każdemu podatnikowi jego własnego rachunku bankowego znacznie ułatwiło rozliczanie się z urzędem skarbowym. Jeszcze do niedawna organy skarbowe posiadały wiele numerów rachunków bankowych, na które podatnicy wpłacali swoje zobowiązania podatkowe w zależności od właściwości miejscowej danego urzędu skarbowego. Jeśli w trakcie roku podatkowego podatnik zmienił miejsce zamieszkania, to nastąpiła również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń. Po zmianach, które obowiązują już od stycznia, wszystkie operacje odbywają się bezpośrednio na indywidualnym mikrorachunku podatkowym podatnika, dzięki czemu indywidualny mikrorachunek podatkowy zminimalizował ryzyko wyboru niewłaściwego urzędu skarbowego.

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to także dobre wyjście dla osób zalegających z podatkiem. Osoby te nie muszą już szukać odpowiedniego numeru rachunku przypisanego danej zaległości podatkowej, gdyż wszelkie należności z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT  wpłacane są na ich indywidualny rachunek podatkowy.

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, indywidualny mikroroachunek podatkowy przeznaczony jest do wpłat z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT. Inne podatki wpłacać należy na rachunki podatkowe urzędów skarbowych w takiej formie jaka obowiązywała do stycznia 2020 r.

 Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi