wtorek, 14 lipiec 2020 11:13

Tarcza antykryzysowa w opinii branży księgowo-podatkowej

Eksperci przyjęli rozwiązania tarcz antykryzysowych z umiarkowanym entuzjazmem. Sporo wątpliwości pojawiło się w związku ze zwolnieniem z opłacana składek ZUS oraz mikropożyczką z Funduszu Pracy. Księgowi i doradcy podatkowi wskazują na sporą dozę dezinformacji lub wręcz braku informacji wyjaśniających te kwestie.

Częściowe zwolnienie ze składek, które miało być z marszu przyznawane przedsiębiorcom, w całości za 3 miesiące – marzec, kwiecień i maj. Częściowe i to bez uzasadnienia decyzji, przekazanej nota bene tylko mailowo, a więc w wielu przypadkach pominiętej, co pociąga za sobą ryzyko naliczenia odsetek za niezapłacone zobowiązanie. Długi czas oczekiwania na decyzję co do mikropożyczki, wybiórcze jej przyznawanie i utrudniony kontakt z Urzędem Pracy – to tarcza kryzysowa oczami przedsiębiorcy. Jak widzą ją eksperci?

Najchętniej wykorzystywane ułatwienia podatkowe specustawy

Jak wynika z raportu Koronawirus a branża księgowo-podatkowa, przygotowanego przez Wolters Kluwer, klienci biur rachunkowo-księgowo-podatkowych spośród rozwiązań tarczy najchętniej wykorzystywali a) zwolnienie z opłacania składek ZUS, b) mikropożyczkę z Funduszu Pracy, c) świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, zleceniobiorców, prowadzących JDG. Jeśli chodzi o ułatwienia podatkowe, to najczęściej korzystano z a) zawieszenia obowiązku stosowania przez dłużników przepisów o uldze za złe długi, b) przedłużenia terminu do dokonywania zawiadomień o dokonaniu płatności na rachunek z poza tzw. „białej listy”, c) możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.

Tarcza 4.0. nadrabia braki

Przedsiębiorcy wskazywali na brak kilku ważnych ułatwień w prawie podatkowym i w prawie pracy, a mianowicie:

a) dotyczących split payment, a więc odblokowania środków z rachunku VAT i przyspieszonego zwrotu VAT z wniosku skierowanego do właściwego US, przy czym 29% przedsiębiorców postulowało odejście od obowiązkowego sp. W kolejnych wersjach tarczy postulaty te nie zostały uwzględnione;

b) problematyczne było także to, że rząd nie wprowadził odroczenia terminów złożenia deklaracji VAT oraz JPK_VAT. Pojawiły się logistyczne problemy z tym związane, natomiast tarcza 4.0. rozwiązała je o tyle, że obowiązek składania plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT został przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT;

c) zwolnienie obowiązku stosowania przez dłużników przepisów o uldze na złe długi VAT w stosunku do dłużników. W tarczy 4.0. pojawiły się zmiany w tym zakresie. Ustawa przewiduje dla podatników ponoszących negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 możliwość skorzystania z ulgi na złe długi, w zakresie odliczania wierzytelności, począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 30 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta – obecnie w ustawie o PIT i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych okres ten wynosi 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty.

Inne ułatwienia, które pojawiły się w ostatniej wersji specustawy to: a) możliwość odliczenia darowizn, b) wydłużenie terminów w zakresie cen transferowych, c) wydłużenie terminów raportowania schematów podatkowych, d) możliwość uwzględnienia kar umownych w kosztach, e) wprowadzenie zdalnych kontroli skarbowych, f) prawo do korzystania z kopii certyfikatów rezydencji.

Eksperci wskazują na to, że przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych są niejasne i zawierają pułapki legislacyjne. Z tego powodu aż 54% respondentów zadeklarowało, że dodatkowo szkoli się z przepisów tarcz, co obarcza ich dodatkowymi kosztami, a przecież projektowane prawo nie powinno być aż tak skomplikowane, aby stanowić trudność w zrozumieniu przez specjalistów.

Źródło: Raport LEXOMETR Prawno-Gospodarczy, czerwiec 2020

Autor: Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs