wtorek, 30 czerwiec 2020 10:43

1 lipca wchodzi w życie podatek cukrowy

Od 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wprowadzająca tzw. podatek cukrowy.

Podatek cukrowy to podatek akcyzowy nakładany na sprzedaż napojów słodzonych cukrem lub innych produktów z wysoką jego zawartością. Ma na celu ograniczenie masowej konsumpcji tych produktów a tym samym zapobieganie społecznie niepożądanym konsekwencjom zdrowotnym płynących z ich spożywania. Wprowadzenie takiego rozwiązania wyniknęło z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ile wynosi podatek cukrowy?

Opłata wynosi:

  • 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej
  • 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna)
  • 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju

Produkty nieobjęte podatkiem cukrowym

Z opłaty są całkowicie zwolnione napoje będące:

  • wyrobami medycznymi,
  • zarejestrowanymi suplementami diety,
  • żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • preparatami do początkowego żywienia niemowląt,
  • wyrobami akcyzowymi.

Z opłaty stałej zwolnione są napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz te, które są izotonikami (zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE nr 432/2012).

Obowiązek zapłaty opłaty spoczywa na podmiocie sprzedającym napój do punktu sprzedaży detalicznej. Następuje to w momencie wprowadzenia sprzedaży, czyli przekazania do sklepu lub przesunięcia magazynowego do punktu sprzedaży detalicznej w przypadku sprzedaży własnej producenta. Opłatę należy uiścić raz w miesiącu.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą wprowadzenie dodatkowego podatku?

Polska Federacja Producentów Żywności twierdzi, że nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40%. Podatek uderzy nie tylko w konsumentów, ale również w producentów oraz rolników. Pojawiły się spekulacje, że Polacy zaczną masowo kupować napoje w sąsiednich krajach, gdzie nie ma takich podatków. Znacząco osłabi to tradycyjny handel detaliczny.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że wpływy z nowych podatków rocznie mogą wynieść nawet 3 mld zł. Znaczna część kwoty ma trafić na konto NFZ i pomóc w leczeniu chorób rozwiniętych na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0