środa, 09 październik 2019 20:31

Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA)

photo created by pressfoto - www.freepik.com photo created by pressfoto - www.freepik.com

MF opublikowało najnowsze statystyki dotyczące procedur zawierania uprzednich porozumień cenowych.

Jeszcze całkiem niedawno w kwestii zawierania z Ministerstwem Finansów porozumień w sprawie cen transferowych tematem wiodącym były uproszczone porozumienia cenowe. Aktualnie rządowy projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych jest na etapie prac sejmowych, jednak wszelkie postanowienia dotyczące uproszczonych porozumień zostały z niego usunięte. Uzasadniając taką decyzję, wskazano, że podatnicy – potencjalni adresaci regulacji w zakresie uproszczonych porozumień cenowych, zgłosili wiele uwag do zaproponowanego rozwiązania. 

Faktem jest, że rządowa propozycja rozwiązań w tym zakresie była daleka od ideału (i bardzo ograniczona co do zagadnień jakie mogły być przedmiotem uproszczonej APA), jednak przynajmniej w części przypadków mogła oznaczać szybsze i zdecydowanie tańsze uzyskanie porozumienia z MF. Szczególnie interesujące było rozwiązanie, które miało umożliwić przeniesienie już złożonego wniosku w trybie podstawowym do dalszego rozpatrywania w trybie właściwym dla uproszczonego porozumienia cenowego. Niewątpliwie był to jeden z czynników, który spowodował, że na przestrzeni 2018 oraz 2019 roku liczba wniosków o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego zdecydowanie wzrosła. 

Wzrost zainteresowania możliwością zawarcia APA jest dostrzegalny na podstawie zaprezentowanych przez MF statystyk.

Pierwsze uprzednie porozumienie cenowe zostało zawarte w 2006 roku.

Na przestrzeni od 2006 roku do końca 2017 roku zostało złożonych 98 wniosków o zawarcie porozumień cenowych, w tym samym okresie doszło do zawarcia  łącznie 55 porozumień cenowych.

W 2018 roku wniosków złożonych było 98, w ciągu całego 2018 roku zawartych zostało 10 porozumień cenowych.

Od początku 2019 roku do 30.09.2019 roku złożono 39 wniosków, zawarto już 10 porozumień.

Znacząca jest też liczba postępowań, które są aktualnie w toku – jest to łącznie 155 postępowań, z czego zdecydowana większość – 134 dotyczy możliwości zawarcia jednostronnego porozumienia cenowego, 20 – to wnioski o zawarcie porozumienia dwustronnego i 1 wniosek o zawarcie porozumienia wielostronnego 1.

Jaka jest podstawowa korzyść z zawarcia porozumienia cenowego? Można wskazać, że kluczowe dla podatników są dwa aspekty. Po pierwsze w okresie obowiązywania decyzji w sprawie porozumienia organ podatkowy nie będzie określał (szacował – przyp. red.) zobowiązania podatkowego w trybie przewidzianym w ustawach o podatkach dochodowych – w zakresie w jakim dochód wykazany przez podatnika został ustalony zgodnie z zawartym porozumieniem. Po drugie w zakresie transakcji objętych decyzją o uprzednim porozumieniu cenowym podatnik nie ma obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji podatkowej.

Uprzednie porozumienie cenowe może zostać zawarte na okres maksymalnie 5 lat podatkowych, postępowanie w sprawie jego zawarcia powinno zostać zakończone w terminie 6 miesięcy (jednostronne) 12 miesięcy (dwustronne) lub 18 miesięcy (wielostronne), a koszt procedury może mieścić się w przedziale od 5.000 zł do 200.000 zł. Zgodnie ze wspomnianym rządowym projektem ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych uprzednie porozumienie cenowe może dotyczyć okresu od początku roku podatkowego wnioskodawcy, w którym wniosek został złożony.

1 Odnośnik do informacji statystycznej opublikowanej przez MF: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/procedury-map-i-apa-statystyki/uprzednie-porozumienia-cenowe-apa/statystyki/

Autor: Leszek Dutkiewicz, partner Russell Bedford Poland. Związany z firmą od 2011 roku. Dyrketor biura RBP w Katowicach. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 
 
 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5