środa, 07 lipiec 2021 07:31

KAS publikuje statystyki APA za I półrocze 2021 r.

Podatnicy zawierający transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi z roku na rok coraz częściej występują do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA), co potwierdzają najnowsze dane statystyczne opublikowane przez Ministerstwo Finansów.

Opublikowane zestawienie pokazuje, jak dużo uprzednich porozumień cenowych zostało zawartych oraz zawiera szczegółowe dane dotyczące APA, m. in. na temat tego, jakie metody ustalania cen wybierali podatnicy oraz jakie rodzaje transakcji były obejmowane porozumieniami.

Zawarte porozumienia

Od początku istnienia APA do dnia 30 czerwca 2021 r. wydano w sumie 140 decyzji w sprawie zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego.

Co ciekawe w samym pierwszym półroczu 2021 roku zostały wydane 42 decyzje (38 jednostronnych i 4 dwustronnych), co w porównaniu z poprzednim pełnym 2020 rokiem, w którym wydano łącznie 18 decyzji, stanowi rekordowy wynik.

Poniższy wykres obrazuje liczbę porozumień zawieranych w każdym roku od początku funkcjonowania APA w Polsce.

Dodatkowo do 30.06.2021 r. wydano 56 innych rozstrzygnięć, jak np. postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia czy decyzja umarzająca postępowanie.

Dostępne dane pokazują również, że na dzień 30 czerwca 2021 r. prowadzonych jest łącznie 408 postępowań w sprawie zawarcia APA (378 dotyczyło porozumień jednostronnych, 29 dwustronnych i 1 z nich wielostronnych).

Czas oczekiwania na wydanie APA

KAS zauważa, że termin rozpatrywania wniosków uległ ponownemu wydłużeniu:

  • na 31.12.2019 r. czas rozpatrzenia wniosku o porozumienie jednostronne wynosił 10 miesięcy,
  • na 31.03.2020 r. 11 miesięcy,
  • na 31.12.2020 r. już 12 miesięcy natomiast na dzień 30.06.2021 r.  średni czas obsługi wniosku wyniósł 17 miesięcy.

Podmioty, które będą dopiero chciały wnioskować o APA, ale również ci wszyscy, którzy już to zrobili, muszą więc uzbroić się w cierpliwość.

Transakcje obejmowane porozumieniami

Ministerstwo Finansów opublikowało również informacje dotyczące przedmiotu zawartych uprzednich porozumień cenowych. W ramach 140 zawartych APA przeanalizowano wybrane metody ustalania cen oraz typy transakcji. Zestawienie to omówione zostało w poniższych tabelach.

Przedmiot zawartych porozumień

sprzedaż dóbr materialnych do Polski

38

sprzedaż dóbr materialnych poza Polskę

38

świadczenie usług przez podmiot krajowy

17

zakup usług przez podmiot krajowy

32

korzystanie z WN przez podmiot krajowy

15

korzystanie z WN przez podmiot zagraniczny

0

usługi finansowe

1

rozliczenia z udziałem zakładu

2

restrukturyzacje biznesowe

6

inne

4

 

Metody ustalania cen transferowych w transakcjach objętych uprzednimi porozumieniami cenowymi

metoda marży transakcyjnej netto

106

metoda CUP 

18

metoda podziału zysku

8

metoda koszt plus 

6

inna 

2

metoda ceny odprzedaży 

0

Przypomnijmy, że APA daje m.in. możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów całość wydatków poniesionych w ramach realizacji danej transakcji, bez względu na limit ustanowiony w art. 15e ustawy o CIT a także zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych porozumieniem.

Mając na uwadze powyższe korzyści, płynące z uprzednich porozumień cenowych, w kolejnych latach należy spodziewać się większej ilości decyzji o zawarciu uprzedniego porozumienia cenowego.

Autor: Bożena Pawłowska, starszy konsultant podatkowy, Russell Bedford Katowice

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs