środa, 10 marzec 2021 13:53

Wpływ Brexitu – skorzystaj z pomocy specjalistów

fot. Pixabay fot. Pixabay

Wielka Brytania przez prawie pół wieku była członkiem Unii Europejskiej. W latach sześćdziesiątych dwukrotnie wystąpiła o członkostwo w ówczesnej Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej. Był to trudny wybór dla Wielkiej Brytanii w tamtym czasie, ale ostatecznie weszła do wspólnoty w 1973 roku.

Teraz Wielka Brytania znowu odpadła. Nie jest moim zadaniem tutaj analizowanie wszystkich „dlaczego”, ale muszę przyznać, że głęboko żałuję decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE. Jednak narzekanie nie pomaga. Brexit musi być umiejętnie zarządzany przez nasze rządy, firmy, a także przez nas, członków Russell Bedford International, jako zaufanych doradców naszych klientów. Brexit wpływa na prawo osobowe, celne, podatkowe oraz prawo spółek i prawo handlowe.

Swoboda przepływu osób w UE nie istnieje już w odniesieniu do Wielkiej Brytanii. Na przykład obywatele Niemiec nie potrzebują wizy w przypadku podróży turystycznych lub służbowych trwających do 180 dni. Ale każdy, kto chce przenieść się do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy lub nauki, musi wcześniej złożyć wniosek o wizę. Dyrektywa UE, która regulowała zabezpieczenie społeczne w międzynarodowych stosunkach pracy, nie ma już zastosowania.

Ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, obywatelstwo, status pobytu, prywatne świadczenia emerytalne, a nawet prawa jazdy i wszystkie te wcześniej ugruntowane „warunki życia”, muszą zostać dokładnie sprawdzone, kiedy obywatele Wielkiej Brytanii i Europejczycy łączą się ze sobą.

Wszystkie towary wprowadzane na obszar celny UE z Wielkiej Brytanii lub odwrotnie podlegają formalnościom celnym określonym w prawodawstwie UE. Już teraz jest to nie lada wyzwanie dla firm, zaczynając od rejestracji w urzędzie celnym i uzyskania numeru EORI (numer przedsiębiorcy i numer identyfikacyjny). Należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów związanych z importem, eksportem, reeksportem, przepisami Irlandii Północnej i procedurami tranzytowymi.

Wielka Brytania ma teraz nowy status podatkowy; jest to kraj spoza UE (państwo trzecie). Podatek VAT od towarów z UE do Wielkiej Brytanii jest teraz ujednolicony z tymi spoza UE, co oznacza, że ​​brytyjski podatek VAT jest nakładany na import z UE. Wszystkie europejskie firmy współpracujące lub handlujące z Wielką Brytanią muszą uważnie kontrolować operacje i procesy swoich firm. Po grudniowej umowie nadal istnieją niepewności dotyczące Wielkiej Brytanii i krajów europejskich (utrzymanie rejestracji VAT, przedstawicielstwa podatkowe itp.), jednak nasi lokalni eksperci podatkowi Russell Bedford, którzy znają ustawodawstwo w ich kraju, mogą pomóc klientom w poruszaniu się po tym nowym gruncie.

Należy również dokładnie rozważyć zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych i dochodowych, na przykład zwolnienie z podatku u źródła w przypadku dywidend między spółkami.

Przykład innego skomplikowanego tematu dotyczy firm europejskich, takich jak SE (Societas Europaea), które nie mogą mieć już siedziby w Wielkiej Brytanii. Nowo zawierane umowy handlowe powinny uwzględniać klauzule Brexit dotyczące potencjalnych przyszłych obszarów zastosowania, podatków, ceł oraz klauzule należne za istotną niekorzystną zmianę sytuacji prawnej. My, europejscy partnerzy i biura Russell Bedford International, możemy pomóc Twojej firmie w tym trudnym i niepewnym okresie.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami

O autorze: Klaus-Peter Hillebrand Berlin, Niemcy

Klaus-Peter jest prezesem firmy członkowskiej Russell Bedford w Berlinie, Domus AG. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie audytu i doradztwa dla firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. Specjalizuje się w prawie spółdzielczym. Jest profesorem honorowym w zakresie audytu i audytu spółdzielczego w Szkole Biznesu EBZ Bochum, Wyższej Szkole Zawodowej oraz w Europejskim Centrum Edukacji Mieszkalnictwa i Nieruchomości. Od 2008 roku Klaus-Peter jest członkiem Międzynarodowej Rady Russella Bedforda, reprezentującej region EMEA.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4