wtorek, 10 marzec 2020 12:30

Intermentoring metodą na efektywne wykorzystanie zalet różnych grup wiekowych

Społeczeństwo w Polsce się starzeje, a liczba pracowników się zmniejsza. Ten niepokojący i stale postępujący proces wymusił na pracodawcach znalezienie nowego sposobu zarządzania kadrą. Aby utrzymać wysokie kompetencje i wiedzę u pracowników, powstał intermentoring, czyli wzajemne przekazywanie sobie wiedzy i doświadczenia pomiędzy pracownikami w różnym wieku.

Pod pojęciem intermentoringu kryje się jednak więcej zalet niż tylko poszerzanie kompetencji. Zaliczyć do nich można m.in. budowanie lojalności wobec pracodawcy, unikanie kosztów szkoleń, integracja zespołu, wydłużenie aktywności zawodowej osób starszych oraz przełamywanie stereotypów o pracownikach w różnym wieku. Zobacz jak możesz wykorzystać w swojej firmie tę metodę zarządzania i dlaczego może ci się to opłacić.

Mocne strony starszych i młodszych

Badania wskazują, że zawodowe i społeczne umiejętności zdobyte przez starszych pracowników stanowią dla przedsiębiorstwa unikalny zasób kapitału ludzkiego, którego nie posiadają ani młodsi pracownicy, ani nowo rekrutowane osoby. Starsi pracownicy posiadający kompetencje w zakresie wykonywanej pracy, są bardzo wydajni. Bardzo wysoko cenią dobro pracodawcy i mocno identyfikują się z firmą. Ponadto osoby z dłuższym stażem pracy ceni się za cierpliwość, lojalność i doświadczenie. Potrafią lepiej niż młodzi ludzie organizować czas pracy, ale też brakuje im elastyczności w dostosowaniu się do pracy w trybie wieloprojektowym i wielozadaniowym.

Młodzi pracownicy natomiast są bardziej kreatywni, mają inicjatywę, natomiast brakuje potrzebują mentorów i poczucia sensu tego, co robią. Zazwyczaj w stopniu zadowalającym posługują się językami obcymi (zwłaszcza językiem angielskim), gdyż uczyli się go od najmłodszych lat. Ich dodatkową zaletą jest to, że dobrze znają nowinki technologiczne, co potwierdzają badania (najbardziej sprawni w obsłudze komputera są pracownicy w wieku poniżej 35 lat). Ich znajomość pakietów biurowych, komunikatorów internetowych oraz programów pocztowych jest pożądana w większości firm. Oprócz tego młodych chwali się za przebojowość oraz szybkość działania. Natomiast ich słabe strony to trudności w kontaktach interpersonalnych, brak samodyscypliny i niska etyka pracy.

Po co nam intermentoring

Badania pokazują, że ponad 84% przedsiębiorstw nie wykorzystuje potencjału swoich pracowników (por. M.C. Mankins, R. Steele, Turning Great Strategy into Great Performance, „Harvard Business Review” 2005, July–August, hbr.org/2005/07/turning-great-strategy-into-great-performance). Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że biznes coraz mocniej opiera się na technologiach informacyjnych i innowacjach. Dla pokolenia generacji Y, czyli osób poniżej 35 r.ż., są one już chlebem powszednim, natomiast osoby 50+ (pokolenie baby-boomersów) niestety przyswajają zaledwie ułamek tej wiedzy. Tymczasem w większości firm zajmują sporo stanowisk, także tych zarządczych. A zatem zarządzają często nie mając pojęcia o narzędziach, które mogłyby znacznie ułatwić pracę. Tymczasem młodzi, często ich podwładni, zdają sobie doskonale sprawę z tego, że nie wykorzystują swojego potencjału, jednak ich brak kompetencji społecznych, utrudnia im porozumienie w tym zakresie z pozostałą częścią zespołu. Często nie potrafią się komunikować nawet ze swoimi rówieśnikami i w rezultacie szybko tracą motywację.

 Wdrożenie intermentoringu może zmienić ten stan rzeczy i znacząco podnieść wydajność przedsiębiorstwa

Jak wdrożyć intermentoring

Działania dążące do wymiany kompetencji między pokoleniami wymagają zidentyfikowania luk i potrzeb firmy. Można to zrobić np. poprzez platformę zarządzania kompetencjami intermentoring.civitas.edu.pl lub we własnym zakresie, przeprowadzając wywiady z pracownikami. Następnie należy stworzyć grupę do pracy w systemie intermentoringu, przy czym jednym z najważniejszych założeń, które musi nam przyświecać, jest to, że w grupie każdy jest dla siebie partnerem. To bardzo ważne, aby tak właśnie postrzegać intermentoring – jako partnerstwo, nie zaś dawanie czy oddawanie przysług. Lider, który kieruje projektem, musi być bezstronny i jedynie administrować działania, aby przebiegały sprawnie. Spotkania różnych grup wiekowych mogą odbywać się np. raz w tygodniu, w siedzibie firmy, tak aby nie zakłócały zbytnio rytmu pracy. Firmy, które je wdrażają, zauważają, że są one doskonałą alternatywą dla szkoleń zewnętrznych. Oszczędności płynące z takiego rozwiązania przedsiębiorcy mogą przeznaczyć np. na systemy benefitów, które jeszcze bardziej zmotywują pracowników do dzielenia się swoją wiedzą.

Wiele pokoleń – lepsze rozumienie potrzeb klienta

Intermentoring to idealne rozwiązanie dla firm oferujących różnorodne usługi swoim klientom. Różnorodność zespołu w organizacji pod względem płci, wieku czy pochodzenia może przełożyć się na lepsze rozumienie różnorodnych potrzeb konsumentów.

Ta nowatorska metoda zarządzania kadrami o zróżnicowanym wieku pracowników może być wdrażany w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od rodzaju i wielkości firmy. Wdrożenie odbywa się na bazie posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów, zarówno ludzkich, jak i technologicznych. Ze zróżnicowania można uczynić atut i wykorzystać je świadomie dla dobra pracowników i dla samego przedsiębiorstwa.

Autor:

Marta Wójcicka – młodsza specjalistka ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
8hreply
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a
RB__Poland Z zakończeniem likwidacji spółki należy się pospieszyć - Russell Bedford https://t.co/kwiuGIj7Y9
RB__Poland Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do obowiązkowego szczepienia na grypę - Russell Bedford https://t.co/w9inKNA3E3