piątek, 14 wrzesień 2018 07:03

Forbes: Ulga na start – niedoszła pułapka ZUS-u na przedsiębiorców

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców to postulat, który wydaje się pozytywny pod każdym możliwym względem. W założeniach chodziło o zachętę dla nowych biznesów poprzez złagodzenie ich obowiązków fiskalnych wobec ZUS-u. Niepokój pojawił się w momencie gdy ZUS wyraził stanowisko, że nowi przedsiębiorcy co prawda nie muszą płacić składek społecznych na ZUS, ale ten wydatek pokryją ich… kontrahenci.

Gdyby ten pogląd przybrał formę standardowej praktyki, to prawdopodobnie większość przedsiębiorców starałaby się unikać jakichkolwiek kontaktów biznesowych z tymi, którzy dopiero zaczęli działalność gospodarczą. Nikt nie chciałby płacić składek na ZUS za swojego kontrahenta.

Burza wybuchła za sprawą poglądu oddziału w Gdańsku. Wynikało z niego, że koszt ulgi na start pokryje kontrahent początkującego przedsiębiorcy. Urzędnik, który zredagował pisemną interpretację nr 285 z 24 lipca 2018 prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy jaką lawinę może spowodować.

Burza wywołana ulgą na start pokazuje jak ważną kwestią jest wysoka jakość techniki legislacyjnej. Pisanie ustaw w ekspresowym tempie lub brak odpowiedniej rozwagi w tym zakresie może powodować znaczne trudności praktyczne. Również wtedy, gdy ustawodawca miał dobre intencje

Ulga na start wywołała takie emocje, że aż włączył się w to rząd. Na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pojawił się komunikat:

„W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi (...) ulgi na start (...) zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.”

W dalszej części komunikatu odesłano do ZUS-u po dokładniejsze informacje. Ten urząd również wydał oficjalne stanowisko zatytułowane „Ulga na start zawsze bez składek”. W dalszej części czytamy:

„Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów (…) interpretacja nr 285 z 24 lipca 2018 r. (…) została wydana w sprawie jednostkowej, na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego i dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy, na wniosek którego została wydana.”

Mogłoby się wydawać, że zgodne oświadczenia ZUS-u i rządu rozwiewają wszelkie wątpliwości oraz stanowią realną gwarancję. Co prawda, trudno się obecnie spodziewać, że oficjalne stanowisko zmieni się po raz kolejny jednak nic nie jest przesądzone. Kluczową kwestią jest treść konkretnego przepisu ustawy dotyczącego ulgi na start.

Oficjalne stanowisko rządu nie jest źródłem prawa, podobnie jak oficjalne stanowisko ZUS-u. Decydująca jest treść art. 87 Konstytucji RP. Wymieniono tam wszystkie źródła prawa powszechnie obowiązującego w Polsce, ten katalog jest zamknięty. Wszyscy obywatele Polski (również władze państwowe) są związani treścią m.in. Konstytucji RP, ustaw i ratyfikowanych umów międzynarodowych, jednak nie ma takiego źródła prawa jak oficjalne stanowisko jakiegokolwiek organu państwowego.

Burza wywołana ulgą na start pokazuje jak ważną kwestią jest wysoka jakość techniki legislacyjnej. Pisanie ustaw w ekspresowym tempie lub brak odpowiedniej rozwagi w tym zakresie może powodować znaczne trudności praktyczne. Również wtedy, gdy ustawodawca miał dobre intencje.

źródło: https://www.forbes.pl/opinie/ulga-na-start-pulapka-dla-nowych-przedsiebiorcow-i-ich-kontrahentow/31s1s36

Autor: Andrzej Dmowski

Adwokat i doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 roku jeden z Partnerów Zarządzających w korporacji Russell Bedford Poland. Wcześniej w sieci doradczej BDO, a także Deloitte & Touche. Autor książki „Ceny Transferowe”, współautor komentarza „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”, autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

 

Forbes.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq