Rewolucja w branży audytu. Powstanie nowy organ nadzorujący

Powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Publicznego, która ma czuwać nad pracą biegłych rewidentów, pociągnie za sobą nowe obowiązki i dodatkowe koszty obciążające firmy audytorskie. W rezultacie z rynku zniknie spora liczba mniejszych firm tego typu. 

Samorząd biegłych rewidentów zwraca uwagę na restrykcyjność nowego prawa, a także na to, że nie sprawdzono dotychczas efektywności nowych rozwiązań w zakresie kontroli prowadzonej przez KNA

W połowie ubiegłego roku Komisja Nadzoru Audytowego (KNA), działająca przy MF, w połowie ubiegłego roku dostała nowe uprawnienia, które pozwalają szczegółowo skontrolować prace biegłych rewidentów zDeloitte dla GetBacku (windykator fałszował dane ze sprawozdań). Poza tym zakresem działania KNA kontroluje również inne jednostki zainteresowania publicznego (JZP). Drugim organem kontrolnym jest Krajowa Komisja Nadzoru (KKN), działająca przy Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR), a skupiająca się na sprawdzaniu pozostałych sprawozdań, nie wchodzących dotychczas w obszar zainteresowania Ministerstwa. 

Afera z nieprawidłowościami sprawozdawczymi w GetBacku, który podlegał kontroli głównie KKN, pokazała słabość działania tego organu. W związku z tym MF podjął decyzję o wprowadzeniu nowego organu – Polskiej Agencji Nadzoru Publicznego (PANP) – podobnie jak KNA podlegającego ministerstwu. Przejmie on zadania KKN, tym samym ograniczając rolę samorządu i w rezultacie likwidując KKN. 

W składzie PANP znajdzie się: dwóch przedstawicieli MF, przedstawiciel KNF, przedstawiciel ministra sprawiedliwości, przedstawiciel PIBR, przedstawiciel organizacji pracodawców, przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Organ będzie miał kompetencje KNA i KKN, przy czym będzie skupiał się głównie na pracy biegłych rewidentów. Restrykcyjne kontrole mają być przeprowadzane raz na trzy lata w przypadku JZP i raz na sześć lat w pozostałych przypadkach. Funkcjonować też będą kontrole doraźne. Wejdzie opłata z tytułu nadzoru, która wyniesie 4% wartości usługi. Dla ułatwienia kontroli pojawi się obowiązek przygotowania w języku polskim dokumentacji z wykonania usługi, nie tylko w podstawowym jej zakresie, ale też z rozszerzeniem na usługi pokrewne, nie zastrzeżone tylko dla biegłych rewidentów, jak np. due diligence czy ekspertyzy finansowe. Usługi dodatkowe również mają być objęte opłatą z tytułu nadzoru. Dodatkowe obciążenia finansowe mogą spowodować, że mniejsze firmy audytorskie znikną z rynku, co z kolei wydłuży procesy sprawozdawczości i zmniejszy dostępność usług. 

Samorząd zwraca uwagę na restrykcyjność nowego prawa, a także na to, że nie sprawdzono dotychczas efektywności nowych rozwiązań w zakresie kontroli prowadzonej przez KNA, po tym jak Komisja została wzmocniona przez nowe uprawnienia.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 49

Nowości, zmiany to hasło przewodnie tego numeru. Z początkiem roku weszło ich sporo, a kolejne już przebierają nóżkami, aby zarzucić nas papierologią i problemami. Staramy się je Państwu nie tylko wymieniać, ale też opisywać, jak też je komentować.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozliczanie wydatków na gastronomię w kosztach uzyskania przychodów  - Russell Bedford Poland https://t.co/qWcbgIqQGU
10hreply
RB__Poland Russell Bedford Audyt jednogłośnie wybrany na Audytora FinansowegoSkandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) -… https://t.co/Uv4PnB0Svs
RB__Poland Mecenas @AndrzejDmowski komentuje dla tygodnika @TygodnikWPROST bezprawne przetrzymywanie w areszcie Michała Lisiec… https://t.co/aAMBHO0OT7
RB__Poland RT @RB__KTC: Russell Bedford Leaps To 17th Place In IAB World Ranking Of Global Networks. CEO, @StephenHamlet1 said: “I am immensely proud…