wtorek, 13 lipiec 2021 20:30

Czym jest due diligence i dlaczego warto je przeprowadzać?

Badanie due duligence (ang. należyta staranność firmy), to proces zbierania i analizowania informacji o firmie, co docelowo ma pomóc inwestorowi podjąć decyzję o zakupie czy przejęciu lub dać firmie obraz potrzebny do transformacji, np. fuzji.

- Usługa due diligence to obecnie, w dobie prężnie zmieniającego się rynku, wartość szczególnie pożądana – mówi dr Andrzej Dmowski, partner Russell Bedford Poland, zabezpieczający prawnie transakcje największych na rynku graczy. – Specjaliści w tym zakresie doradzają i zwracają uwagę na ważne punkty, a także na niuanse, mogące wpłynąć na proces zakupu, sprzedaży, fuzji czy przejęcia.

Due diligence zabezpiecza przed popełnieniem błędu, ograniczając ryzyko związane z różnymi zakresami działalności przedsiębiorstwa. Sprawdzana jest zgodność z przepisami prawa pracy, podatkowego czy ze standardami rachunkowości.

Zespół audytorski sporządza checklistę, która będzie wyznaczała kierunek badania. Mogą się na niej znaleźć:

  • przegląd i badanie sprawozdań finansowych,
  • analiza cash flow,
  • sprawdzanie zadłużenia firmy i ewentualnych zaległości podatkowych,
  • sprawdzenie podwykonawców, partnerów i kontrahentów,
  • rachunkowe skutki transakcji,
  • przy procesach fuzji przydatna może okazać się wycena efektu synergii (nadwyżki wartości połączonych przedsiębiorstw nad sumą wartości tych firm jako oddzielnych podmiotów).

W zależności od celu audytu due diligence przybierze różne formy, zawsze zindywidualizowane pod kątem potrzeb klienta.

W zakresie doradztwa dotyczącego fuzji i przejęć proponujemy między innymi:

  • zarządzanie procesami restrukturyzacji w ramach grup kapitałowych w obszarach finansowo-rachunkowych (między innymi w procesach łączenia lub likwidacji jednostek);
  • badania i przeglądy due diligence towarzyszące transakcjom typu fuzje i przejęcia;
  • sprawozdania likwidacyjne (na otwarcie i zamknięcie likwidacji).

Sprawdź, jak możemy ci pomóc:

https://www.russellbedford.pl/uslugi.html

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC