wtorek, 19 czerwiec 2018 19:07

Repatriacja dochodów przez spółki

Optymalizacja opodatkowania prowadzonego w Polsce biznesu przy wykorzystaniu spółek osobowych pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania, które wystąpiłoby na etapie wypłaty dywidendy ze spółki kapitałowej. Posłużenie ęsi zagraniczną spółką osobową pozwala niekiedy na całkowitą redukcję podatku dochodowego na etapie repatriacji wypracowanych zysków do Polski, z reguły bezpośrednio do rzeczywistego beneficjenta, będącego wspólnikiem takiej spółki. Uczestnictwo w zagracnzienej spółce osobowej stanowi zakład (and. permanent establichment) w rozumieniu art. 5 większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zyski zakładu mogą być natomiast opodatkowane wyłącznie w tym państwie, w którym zakład ten jest położony, co jest równoznaczne z siedzibą zagranicznej spółki osobowej.

 

Jednocześnie w przypadku, gdy dana umowa przewiduje metodę wyłącznie z progresją jako sposób uniknięcia podwójnego opodatkowania, Polska jest obowiązana zwolnić dochody wypłacane tytułem uczestnictwa w zagranicznej spółce osobowej z opodatkowania w Polsce, przy czym dochody te mogą być uwzględnione przy ustalaniu stawki podatku dochodowego, mającej zastosowanie do pozostałych dochodów danej osoby, pochodzących z polskich źródeł. Powyższa kwalifikacja prawna znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach indywidualnych, np. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2013 r. (sygn. ITB1/415-575/13/MW) uznał, że "prowadzona przez wnioskodawcę - polskiego rezydenta podatkowego działalność w spólce z siedzibą na terytorium Słowacji będzie stanowić słowacki zakład tej osoby... ".

Najbardziej popularną metodą powyższego mechanizmu są słowackie spółki komandytowe. Ich popularność wynika ze zmiany z dniem 1 stycznia 2013 r. polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.Aport udziałów w spółce cypryjskiej do słowackiej spółki komandytowej umożliwia neutralną podatkowo wypłatę dywidendy na podstawie o przepisów prawa europejskiego. Spółka słowacka jest zwolniona z opodatkowania w odniesieniu do otrzymanej z Cypru dywidendy, zaś wypłata zysku do jej polskiego wspólnika z perspektywy postanowienia polsko-slowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest traktowana jako zysk słowackiego zakładu udziałowca i tym samym może być opodatkowana jedynie na Słowacji. Jednocześnie słowackie prawo krajowe nie przewiduje opodatkowania takich zysków nierezydentów. W efekcie wypłata zysku ze słowackiej spółki komandytowej nie jest efektywnie opodatkowana ani w Polsce, ani na Słowacji. Powyższe korzyści podatkowe są możliwe, gdyż słowacka spółka komandytowa ma status słowackiego rezydenta podatkowego. Z uwagi na opóźnienie planowanej ratyfikacji protokołu zmieniającego umowę polsko-słowacką coraz bardziej prawdopodobnym się staje, iż powyższe rozwiązania będą najpewniej funkcjonowały także w 2014 r.

Źródło: Puls Biznesu, Autor: Rafał Nawrot

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
8hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
12hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm