poniedziałek, 03 czerwiec 2019 10:24

Zarobki wciąż ważniejsze od benefitów, ale rola świadczeń pozapłacowych rośnie

Wyższe wynagrodzenie jest bardziej pożądanym przez pracowników elementem niż rozbudowany pakiet benefitów. Można jednak zauważyć, że poziom zainteresowania dodatkowymi świadczeniami rośnie, przy czym różni się w zależności od wieku pracowników oraz od wysokości ich wynagrodzenia.

 Benefity dla młodych

Statystyki pokazują, że im młodszy pracownik, tym większa chęć korzystania z dodatkowych bonusów. Jest to jeden ze sposobów na zrekompensowanie niskich zarobków, które są wynikiem dopiero rozpoczętej kariery. Osoby z pokolenia X i Y usatysfakcjonowane byłyby np. nowoczesnym sprzętem elektronicznym. Wiąże się to z tym, że od dzieciństwa mają styczność z nową technologią. Zaobserwowano również, że wraz z rosnącym wiekiem zapotrzebowanie na świadczenia pozapłacowe maleje. Dla osób ze starszych pokoleń najważniejsza okazuje się możliwość utrzymania rodziny, a co za tym idzie liczą na jak najwyższe pensje.

W Russell Bedford Poland doceniamy zalety systemu benefitów. Każdy pracownik ma zapewnioną opiekę medyczną SALTUS. Nasza załoga chętnie korzysta również z pakietów Multisport

Trendy na rynku pracy

Polski serwis rekrutacyjny Pracuj.plw ankiecie "Benefity oczami pracowników” zadał pytanie dotyczące oferowanych w miejscach pracy dodatków pozapłacowych. Zdecydowana większość zapytanych (aż 69%) odpowiedziała, że ich pracodawcy zapewniają opiekę medyczną. Drugie miejsce zajęła karta sportowa. 
Na rynku pracy zaobserwowano wzrost liczby firm (ponad jedna trzecia), które rozbudowały pakiet dodatków pozapłacowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Organizacje głównie postanowiły zaoferować pracownikom pomoc w dbaniu o zdrowie (w tym program odnowy biologicznej, szkolenia pierwszej pomocy, stojące biurka). Takie działania mają zredukować stres związany z pracą. Oprócz wyżej wymienionych zaproponowano zwiększoną liczbę dni urlopu oraz elastyczność pracy. Dogodne warunki pracy zachęcają do równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, która przełoży się na większą efektywność oraz zaangażowanie. Pozytywny wpływ ma również pozwolenie podwładnym na swobodny ubiór w godzinach pracy, np. przez jeden dzień w tygodniu. Jak wynika z raportu SHRM 50% ankietowanych ma to udogodnienie. 
Coraz mniej firm natomiast finansuje podróże służbowe. Pracownicy rzadziej otrzymują zwrot kosztów za taksówkę do i z lotniska oraz za parking na lotnisku. Nadal natomiast utrzymuje się tendencja finansowania przez firmę posiłków w trakcie delegacji. Dodatkowo zatrudnieni zachowują punkty hotelowe i mile lotnicze.

Z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają" wynika, że dla ankietowanych przy zmianie pracy, największe znaczenie miałoby dofinansowanie do urlopu (72%) oraz szkoleń (70%). Na kolejnym miejscu usytuowała się opieka medyczna.

Obopólne korzyści

Różnego rodzaju bonusy to skuteczne narzędzie pozyskiwania nowych pracowników, jak też motywowania i zatrzymywania obecnych. Z badania przeprowadzonego przez SHRM w 2017 r. wynika, że 32% pracowników nie szukało innej pracy dzięki benefitom. Ta sama ankieta pokazała, że organizacje wykorzystujące programy dodatkowych korzyści dla zatrudnionych, mają lepsze wyniki biznesowe w porównaniu z tymi, które ich nie wprowadziły. 

W Russell Bedford Poland doceniamy zalety systemu benefitów. Każdy pracownik ma zapewnioną opiekę medyczną SALTUS. Nasza załoga chętnie korzysta również z pakietów Multisport. Często stosowaną praktyką jest oferowanie zatrudnionym bezpłatnego udziału w wybranym przez nich szkoleniu, np. z zakresu kadr i płac. Wszyscy dysponują telefonami służbowymi, co znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. W ramach systemu benefitów zapraszamy też pracowników do uczestnictwa w biegach, które opłaca firma. Tego typu świadczenie to także dodatkowa korzyść, a mianowicie możliwość zintegrowania zespołu. 

Autor: Marta Wójcicka, młodszy specjalista ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. kluczowych klientów
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
15hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB