niedziela, 31 marzec 2019 22:31

Firmy prawnicze stawiają na gig ekonomię

Rośnie popularność pracy na żądanie. Coraz więcej kancelarii prawniczych zatrudnia specjalistów, którzy realizują określone projekty w modelu kontraktowej pracy tymczasowej.

Wiodące kancelarie prawne stawiają na zatrudnianie według ekonomii gig, czyli w oparciu opracowników tymczasowych, zewnętrznych lub niezależnych konsultantów. Elastyczny rynek prawniczy staje się coraz bardziej dojrzały, a firmy z Wielkiej Czwórki tworzą własną ofertę i wykupują uznanych graczy, którzy czekają w boksie na swój bieg. Jak wynika z badań opublikowanych w 2017 roku przez firmę Intuit, do 2020 w USA aż 40% pracowników będzie pracowało na zasadzie niezależnych kontraktorów w gospodarce gig.

Przykładowo brytyjskie firmy prawnicze Linklaters i Clifford Chance dołączą do Allen & Overy w tworzeniu sieci samozatrudnionych prawników, tak aby zapewnić klientom elastyczne warunki.

Linklaters opracowuje program, który pozwoli wykorzystać sieć absolwentów, natomiast Clifford Chance ogłosił program pilotażowy Clifford Chance Choice, który pozwoli absolwentom dołączyć do zespołów pracujących pod konkretne projekty. Obydwie kancelarie podążają w tym trendzie za prekursorskim Peerpoint w Londynie, autorstwa Allen & Overy – globalną platformą dla niezależnych prawników konsultantów, którzy chcą uzyskać dostęp do najlepszej pracy, klientów, wsparcia i zasobów. Usługa działaod 2013 r. i od tego czasu rozszerzyła swoją ofertę o Amsterdam, Sydney, Singapur i Hongkong. Szef HR w Clifford Chance Laura King powiedział, że program ma na celu wykorzystanie grupy osób, które chciałyby pracować tymczasowo i dać firmie możliwość szybkiego mobilizowania wielu ludzi na indywidualne projekty, co dałoby firmie możliwość elastycznego dopasowywania się do wymagań klientów. „Tego typu model zatrudnienia daje firmom nieco więcej miejsca na niepewnym rynku – stwierdził doradca kancelarii prawnej i były partner zarządzający Clifford Chance, Tony Williams z Jomati Consultants. – Nie musisz mieć całego personelu, na który wydajesz pieniądze, ale masz bardzo dobrej jakości ludzi, którzy w razie potrzeby są w stanie poczekać na interesujący ich projekt”.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
4hreply
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
10hreply
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq