czwartek, 23 maj 2019 06:48

W sektorze prawno-podatkowym brakuje odpowiednich kandydatów do pracy 

Rzut oka na trendy panujące na rynku pracy pokazuje, że w nadchodzących miesiącach większość firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Jest to jeden ze sposobów pracodawców na dorównanie konkurencji, jednak zadanie nie należy do łatwych ze względu na brak specjalistów w zawężonych obszarach prawa czy podatków. 

Pracownicy z branży prawnej i podatkowej nie będą mogli w najbliższych miesiącach narzekać na brak zapotrzebowania na świadczone przez nich usługi oraz własny rozwój. Zarówno ich, jak i działy HR, czeka dużo wyzwań.

Poszukiwane specjalizacje

Według raportu ,,Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, przeprowadzonego przez Hays Poland, aż 78 % przebadanych planuje zatrudnić nowych pracowników w perspektywie 2019 r. Poszukiwania będą dotyczyły głównie pracowników etatowych, ale część firm wykorzysta również możliwość przyjmowania do pracy tymczasowej i kontraktowej. Trudności ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie nie będą mieli eksperci w zakresie prawa podatkowego oraz specjaliści procesowi. W ofertach pracy przebierać będą mogli także adwokaci, radcowie prawni oraz pracownicy, których główną specjalizacją są fuzje i przejęcia, a także finanse. Rekruterzy wyróżnią kandydatury osób znających kilka języków obcych, które doskonale będą mogły wykazać się w prawie polskim i międzynarodowym.

Nacisk na kompetencje miękkie

Już od kilku lat obserwuje się tendencję polegającą na wywyższaniu kompetencji miękkich ponad twarde umiejętności. Kompetencje miękkie są niezwykle przydatne w branży prawnej i podatkowej podczas bezpośrednich kontaktów z klientami, gdzie doskonała autoprezentacja może przynieść korzyści dla firmy. Będą stanowić kluczowy element kandydatów także z tego względu, że już za parę lat większość pracowników będą stanowili ludzie urodzeni w latach 80. i 90., czyli słynne generacje Y i Z, nieposiadający jeszcze wieloletniego doświadczenia. To właśnie takim ludziom trzeba będzie zapewnić szkolenia oraz praktyki, które pozwolą im po skończonym stażu dołączyć do zespołu na stałe. Zmiana pokoleniowa znacząco wpłynie na kształtowanie się nowego kanonu kompetencji.

Walka o pracownika

Aby nadążać za dynamicznie zmieniającym się rynkiem, konieczne jest wprowadzenie przemyślanych rozwiązań. Sytuacja już teraz jest skomplikowana, co potwierdzają wyniki ankiety Hays Poland. Tylko 52% firm zgłosiło, że posiada wystarczające zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji obecnych celów, a prognozy ekonomistów przewidują utrzymywanie się globalnego wzrostu ekonomicznego przez następne dwanaście miesięcy. Problem stanowią też rezygnacje z obecnych posad pracowników z bogatym doświadczeniem, których trudno jest szybko zastąpić innymi. Na pewno zostaną zwiększone wysiłki próbujące zatrzymać obecnych pracowników w firmie. Składanie kontrofert osobom zastanawiającym się nad zmianą pracy już jest coraz powszechniejsze. Braki kadrowe są na tyle duże, że pracodawcy oprócz zadowalającego wynagrodzenia pieniężnego będą musieli obiecać kandydatom interesującą ścieżkę kariery oraz liczne świadczenia pozapłacowe.

Jeśli jesteśmy już przy temacie wynagrodzeń, warto wspomnieć również o tej kwestii. Płace ekspertów sektora prawnego nie uległy znacznej zmianie względem poprzedniego roku. Podwyżki są jednak bardzo prawdopodobne, zwłaszcza tam, gdzie dynamika pracy jest bardzo duża.

Perspektywa rekrutującego

– Kandydaci dziś są wymagjący, chociaż niestety często brak im kompetencji i doświadczenia – komentuje Marta Zawadzka-Manager ds. HR w Russell Bedford. – Niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, że aplikujący przerysowują swoje kompetencje w CV. Specjalista, pracujący już w zawodzie i poszukujący nowych dróg rozwoju, to dla nas bardzo cenny kandydat, któremu jesteśmy w stanie zaproponować dobrą pensję, elastyczną formę zatrudnienia, bo taką też specjaliści cenią obecnie najbardziej, i benefity – te są coraz bardziej popularne i mogą stanowić mocną kartę przetargową. 

 źródło: Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy, Hays Poland

 

Autor: Marta Wójcicka, młodszy specjalista ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. kluczowych klientów
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nie stanowi wynagrodzenia za wykonaną pracę - Russell Bedford Poland https://t.co/jUinMxRa9i
RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA