czwartek, 24 wrzesień 2020 06:37

Outplacement wciąż mało popularny w Polsce

Epidemia koronawirusa spowodowała redukcję etatów w wielu polskich firmach. Zwolnieni pracownicy powinni w takiej sytuacji móc liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, zwane outplacementem. Obejmuje ono chociażby doradztwo zawodowe, pomoc w przebranżowieniu czy poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Niestety, z badania Randstad „Outplacement: wsparcie pracowników w Polsce” wynika, że aż 75% zwalnianych w Polsce osób takiego wsparcia na otrzymało.

Kto najczęściej traci pracę?

Według badania Randstad aż 44% Polaków w trakcie swojej dotychczasowej kariery utraciło zatrudnienie z winy pracodawcy. Najczęstsze powody to nieprzedłużenie umowy, likwidacja stanowiska lub całego przedsiębiorstwa. Najbardziej zagrożeni są pracownicy średniego szczebla (48% zwolnionych z winy pracodawcy to specjaliści). Problem rzadziej dotyka managerów wyższego szczebla. Jednak na zwolnienia, oprócz zajmowanego stanowiska, wpływa również wiek i płeć. Częściej pracę tracą kobiety oraz osoby w wieku 40 do 49 lat. Powodem może być to, że osoby w takim wieku często mają nieaktualną wiedzę, zwłaszcza na temat najnowszych technologii oraz słabszą niż młodsi koledzy znajomość języków obcych. Doszkalanie ich wiąże się dla przedsiębiorców z dodatkowymi kosztami. Porównując zwalniane osoby, nie sposób nie zwrócić uwagi także na wykształcenie oraz rodzaj umowy z pracodawcą. Nie powinno być zaskoczeniem, że znaczna część zwalnianych osób to te z wykształceniem podstawowym (49%). Ponad połowa ankietowanych to pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło.

Odprawa pieniężna – najpopularniejsza i najbardziej pożądana

Niewątpliwie najprostszą formą pomocy dla zwalnianego pracownika jest odprawa pieniężna. Aż 46% zatrudnionych otrzymało takie wsparcie od pracodawcy i znaczna większość ocenia to rozwiązanie pozytywnie. Niestety eksperci HR nie podzielają tego zdania, uznając je za rozwiązanie krótkoterminowe, niepomagające znaleźć nowego zatrudnienia. Formy wsparcia oceniane jako bardziej pomocne to m.in.: wystawienie referencji, spotkanie z doradcą zawodowym, wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia, przygotowanie profesjonalnego CV czy próbna rozmowa rekrutacyjna. Takie zachowania idealnie wpisują się w ideę outplacementu.

Pozytywny wizerunek pracodawcy

Zastosowanie programu wsparcia dla zwolnionych pracowników sprawi, że zachowają oni dobre zdanie o firmie. Dzięki temu będzie częściej polecana, a tym samym pracodawca otrzyma więcej CV w przypadku przyszłych rekrutacji. Pozwoli to zmniejszyć koszty działań HR oraz rotację pracowników.

Tak duży odsetek zatrudnionych nieotrzymujących od firmy żadnego wsparcia w przypadku zakończenia współpracy jest niepokojący. Potwierdza niski poziom społecznej odpowiedzialności w polskim biznesie. Pozostaje mieć nadzieję, że outplacement z biegiem lat zyska na popularności. Tym samym zwalnianie pracownika nie będzie tylko przykrą koniecznością, a umożliwieniem mu dalszego rozwoju, jak też wzmocnieniem dobrego wizerunku firmy.

Źródło:

Raport pt. „Outplacement: wsparcie pracowników w Polsce”, zrealizowany przez Instytut Badawczy Randstad, 2020 r.

Autor: Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v