Prof. nadzw. dr hab. Artur Hołda
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. specjalności rachunkowość. Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Rachunkowości UEK oraz Zakładu Zarządzania i Rachunkowości w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Autor i współautor ponad stu publikacji (w tym o charakterze książkowym), które ukazały się w takich czasopismach fachowych, jak np. „Rachunkowość”, „Monitor Rachunkowości i Finansów” czy „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości”. Prowadzi szeroką współpracę z praktyką gospodarczą – szkolenia i doradztwo ekonomiczno-finansowe oraz ekspertyzy z zakresu rachunkowości i finansów – głównie dla uznanych podmiotów gospodarczych. Prowadzi obligatoryjne szkolenia dla biegłych rewidentów w Polsce, jak również zajęcia na studiach MBA (Master of Business Administration). Jest autorem ekspertyz oraz recenzji w zakresie prawa bilansowego i podatkowego, m.in. na potrzeby podmiotów z tzw. wielkiej czwórki. Posiada certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przed Komisją Egzaminacyjną przy Ministrze Skarbu Państwa zdał państwowy egzamin uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Przewodniczył i zasiadał w radach nadzorczych spółek, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Posiada certyfikat dyplomowanego księgowego IFAC, jest audytorem II stopnia PIKW. Przewodniczy Radzie Programowej PICM.
Dr Anna Staszel
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse i pracownik Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu zaawansowanej rachunkowości finansowej i MSR. Prowadzi również szkolenia i warsztaty dla praktyków. Autorka licznych publikacji z zakresu rachunkowości. Zdała pozytywnie wszystkie egzaminy na biegłego rewidenta. Obecnie odbywa aplikację na biegłego rewidenta.
Mariusz Pogoński
Doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Począwszy od 1 stycznia 2018 r. – na mocy ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne1 (dalej: ustawa zmieniająca) – do przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych2 (dalej u.p.d.o.p.) wprowadzono podział przychodów na źródła ich uzyskania. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r. u.p.d.o.p. nie wyszczególniała w ogóle źródeł przychodów, a dochody uzyskane z jakiegokolwiek źródła przychodów podlegały kumulacji i łącznemu opodatkowaniu jedną stawką podatkową, podobnie koszty uzyskania były rozliczane w jednym rachunku podatkowym. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p. na gruncie przepisów podatkowych funkcjonują dwa źródła przychodów, określone jako: 1) źródła z zysków kapitałowych, których katalog jest zawarty w art. 7b u.p.d.o.p. oraz 2) inne źródła przychodów, czyli co do zasady przychodów z podstawowej działalności jednostki.