piątek, 24 wrzesień 2021 07:23

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć w grudniu. Tym razem na pewno

Teleinformatyczny system informacji o zadłużonych, Krajowy Rejestr Zadłużonych, ma wejść w życie na początku grudnia. System jest na etapie testowania.

W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, deklaruje, że termin 01.12.2021 na wejście w życie KRZ jest ostatecznym. Przypomnijmy, że system miał już dwie daty wejścia – 1 grudnia 2020 roku i 1 lipca 2021 roku. Tym razem po testach między innymi Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych ma faktycznie wejść w życie, znacznie upraszczając postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, a także poprawiając ściągalność alimentów.

KRZ ma wejść na mocy nowelizacji Ustawy z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r. W jednym miejscu ma być rejestrem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Wykazywane w nim będą także długi alimentacyjne. Rejestr ma być portalem informacyjnym, na który każdy będzie mógł wejść i sprawdzić informacje o zadłużonych, tak instytucjach i firmach, jak osobach fizycznych. Dzięki temu strony postępowań będą miały dostęp w systemie ciągłym. Rodzi się pytanie jak udostępniane informacje będą zabezpieczane pod kątem ochrony danych osobowych, także tych wrażliwych. 

Na ten moment system jest nadal w fazie testowania, póki co w wersji bez realnych postępować, więc jego funkcjonalność będzie można realnie poznać dopiero po wystartowaniu w grudniu.  

 

Masz pytanie z zakresu restrukturyzacji?

andrzej dmowski1

Warszawa

dr Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej,dmowski@russellbedford.pl

michal zawila

Katowice

Michał Zawila

Partner
tel: 32 73 13 420
email: michal.zawila@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs