czwartek, 16 lipiec 2020 12:35

Nie trzeba składać wniosków o umorzenie mikropożyczki z tarczy antykryzysowej

Tarcza 4.0. anuluje konieczność składania wniosku o umorzenie mikropożyczki z Urzędu Pracy. Przedsiębiorcy nie będą więc mieli przynajmniej tego obowiązku.

Na mocy tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy po złożeniu stosownego wniosku otrzymali niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł na wydatki związane z rozwojem działalności. Pożyczka wraz z odsetkami podlegała umorzeniu pod pewnymi warunkami, między innymi po złożeniu w określonym terminie stosownego wniosku o umorzenie. Przedsiębiorcy i eksperci zwracali uwagę na to, że może być to pułapka, skutkująca naliczaniem odsetek za pożyczkę. W dniu 22 czerwca 2020 r., Prezydent RP podpisał ustawę zmieniającą zasady umarzania pożyczek 5000 zł z urzędu pracy (zaczęła obowiązywać od 24 czerwca br.), która wprowadza umorzenie pożyczki bez konieczności składania wyżej wymienionego wniosku.

Kto może otrzymać pożyczkę?

O uzyskanie pożyczki może się starać osoba o statusie mikroprzedsiębiorcy, prowadząca działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 roku. Dodatkowo trzeba spełnić kryterium posiadania statusu firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała firma zatrudniająca do 9 pracowników. Prowadzona przez mikroprzedsiębiorcę działalność gospodarcza musi odbywać się na zasadach samozatrudnienia.

Podczas składania wniosku osoba starająca się o udzielenie pożyczki, jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy otrzymała już inną pomoc publiczną związaną z COVID-19. Otrzymanie takiego wsparcia nie wyklucza możliwości ubiegania się o pożyczkę w wysokości 5000 zł. Podmiot w oświadczeniu będącym częścią wniosku, informuje, że nie złożył pisma o udzielenie pożyczki w innym Powiatowym Urzędzie Pracy niż wskazany we wniosku, jak również, że nie otrzymał już pożyczki w związku z COVID-19.

Warunki umorzenia pożyczki obowiązujące przed 24 czerwca br.

Przed 24 czerwca 2020 r., art. 15zzd Tarczy Antykryzysowej, przewidywał następujące warunki umorzenia pożyczki 5 tys. złotych.

  1. Prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
  2. Złożenie wniosku o umorzenie pożyczki.

Treść ww. przypisu brzmiała następująco:

Art. 15zzd ust. 7 Tarczy Antykryzysowej (w brzmieniu przed 24 czerwca 2020):

,,Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.”

Umorzenie mikropożyczki następuje z automatu

Obecne brzmienie artykułu ustawy znosi wymóg złożenia wniosku o umorzenie pożyczki 5000 zł. Jest jeszcze jedna istotna zmiana. Uchylono art 15zzd ust. 8 Tarczy Antykryzysowej, w którym mowa była o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia o spełnieniu warunku prowadzenia działalności przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Jedynym warunkiem umorzenia pożyczki 5 tys. zł jest od teraz prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o umorzenie, które będzie następowało z automatu.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs