wtorek, 25 luty 2020 13:15

Kolejny korzystny wyrok w sprawie klienta Russell Bedford. Alternatywne fundusze inwestycyjne a zwolnienia podatkowe

W dniu 25 lutego 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie III SA/Wa 1390/19 wydał wyrok, na mocy którego uchylona została negatywna dla klienta Russell Bedford interpretacja indywidualna. Jest to kolejna wygrana sprawa dla klienta Russell Bedford.

Sprawa dotyczyła zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zwolnieniu od podatkowania przysługuje wyłącznie takim czynnościom, które obejmują zarządzanie portfelami inwestycyjnymi lub zarządzanie ryzykiem.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się podatnik, który twierdził, że również czynności polegające na administrowaniu alternatywnym funduszem inwestycyjnym powinny być traktowane jako zarządzanie alternatywnym funduszem inwestycyjnym. Tego typu usługi są zwolnienie z podatku VAT, jeśli świadczone są na rzecz funduszy inwestycyjnych. W przypadku alternatywnych funduszy inwestycyjnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmawiał prawa do traktowania takich czynności jako zarządzanie i w konsekwencji uznawał za nieprawidłowe stanowisko, z którego wynika, że te czynności powinny być zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT.

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wyrokiem uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Sąd wskazał, że orzeczenie to jest kolejnym orzeczeniem wydanym przez WSA w Warszawie w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. W ustnych motywach wyroku sąd wskazał, iż przed sądami administracyjnymi zapadały już podobne rozstrzygnięcia.

Sukces ten pokazuje zasadność poddawania działań organów podatkowych pod kontrolę sądowo-administracyjną.

0114-KDIP4-4012.9.2019.1.RK

Autor: Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

    

 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs