languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Kryptowaluty pod nadzorem fiskusa
środa, 11 październik 2023 10:32

Kryptowaluty pod nadzorem fiskusa

Rynek kryptowalut w Polsce jeszcze ma przed sobą do uregulowania jeszcze dużo spraw – zarówno w zakresie podstaw funkcjonowania, jak i podatkowych. W 2021 r. został stworzony Rejestr działalności w zakresie walut wirtualnych, który zrzesza podmioty dokonujące obrotu różnego rodzaju walut wirtualnych.

Warto wspomnieć, że na ten moment zysk z wymiany jednej kryptowaluty na inną nie jest opodatkowany. Inaczej to wygląda w sytuacji gdy dokonujemy sprzedaży waluty wirtualnej za powszechne środki płatnicze – w takim wypadku gdy osiągamy zysk, fiskusowi należy się od niego podatek w wysokości 19%.

Ustawodawcy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej prężnie jednak działają w kierunku uzupełnienia regulacji obrotu walutami wirtualnymi. Wynikiem tego jest przyjęcie 13 września 2023 r. ósmej iteracji Dyrektywy o współpracy administracyjnej, znanej szerzej jako DAC8. Dyrektywa ta skupia się w szczególności na zapewnieniu organom podatkowym odpowiednich narzędzi do śledzenia i oceniania wszystkich transakcji związanych z walutami wirtualnymi. Każde państwo członkowskie będzie miało czas do 31 grudnia 2025 r. na wprowadzenie postanowień dyrektywy, w pełni zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Nadrzędnym celem nowej regulacji jest walka z unikaniem opodatkowania oraz praniem brudnych pieniędzy. W związku z powyższym organy podatkowe mają zostać wyposażone w narzędzia do weryfikacji wszystkich transakcji związanych z walutami wirtualnymi. Wyposażenie takie będzie się łączyło niestety z utratą prywatności w takich transakcjach. Chociaż na chwilę obecną zdecentralizowane protokoły (DeFi) oraz bezpośrednie wymiany między użytkownikami wciąż będą mogły funkcjonować. Jednak jeżeli w transakcji pojawi się jakiegokolwiek rodzaju usługodawca, to zobligowany on będzie do zautomatyzowanego raportowania takiej transakcji organom podatkowym.

 

Darya Bannaya

Darya Bannaya

Absolwentka kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Od 2021 roku specjalizuje się również w cenach transferowych. Razem z doświadczonym zespołem wspiera wiodące firmy w wypełnianiu obowiązków podatkowych w zakresie TP. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi