czwartek, 04 sierpień 2022 11:19

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych ma wejść w życie 13.10. b.r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 807). Nowe przepisy kolidują z prawem dotyczącym cen transferowych.

Od października spółka zależna będzie mogła otrzymać tzw. wiążące polecenie. Art. 212 . KSH stanowi, że spółka dominująca może wydać spółce zależnej uczestniczącej w grupie spółek wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki (wiążące polecenie), jeżeli jest to uzasadnione interesem grupy spółek oraz przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Niestety można zauważyć, że przepisy stanowią inaczej, mianowicie nie uwzględniono tu prawa podatkowego.

W myśl zasady ceny rynkowej transakcje między podmiotami powiązanymi powinny przebiegać na warunkach podobnych do tych, które ustalają między sobą podmioty niepowiązane. Po wprowadzeniu wiążących poleceń zasada ta może być łatwo łamana, a spółki będą stawać przed dylematem: złamać przepisy podatkowe dotyczące ceny rynkowej czy odmówić wykonania polecenia wiążącego, co wiąże się ze skomplikowaną procedurą (chociażby wymaga uprzedniej uchwały zarządu spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek). Odmowa wykonania wiążącego polecenia może nastąpić w przypadku, gdy jego wykonanie grozi spółce niewypłacalnością. Wiąże się to z koniecznością oceny tego czy spółka wejdzie w stan niewypłacalności 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX