wtorek, 08 marzec 2022 08:29

Podatkowe ulgi dla przedsiębiorców wspierających uchodźców z Ukrainy

Sytuacja na Ukrainie wywołała olbrzymi odzew społeczny. Do wsparcia włączyły się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. W trybie ciągłym są organizowane zbiórki pomocy humanitarnej, środków pieniężnych oraz są świadczone różne usługi w trybie nieodpłatnym. Przekazywane wsparcie można będzie rozliczyć w podatku dochodowym.

Z podatkowego punktu widzenia pomoc Ukrainie możemy rozpatrywać w postaci darowizny bądź jako koszty uzyskania przychodów w ramach działalności tzw. CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu).

Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć wydatki na działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Są to różnego rodzaju przedsięwzięcia nakierowane na stworzenie relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i z lokalną społecznością.

Ustawa o CIT pozwala na odliczenie od rocznego dochodu darowizn przekazanych na cele wynikające z ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego. Warto pokreślić fakt, iż aby dokonać odliczenia darowizny musi być ona przekazana dla organizacji z siedzibą w UE, czyli wsparcie finansowe organizacji pożytku publicznego z siedzibą na Ukrainie uniemożliwi nam odliczenia przekazanej darowizny. Płatnicy CIT mogą na tej podstawie odliczyć do 10% dochodu. (art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy o CIT). Jeżeli przedmiot darowizny jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług podatek ten również podlega stosownemu odliczeniu. Warto pamiętać o zachowaniu należytej staranności przy udokumentowaniu darowizny. Podatnicy są zobowiązani do wykazania w zeznaniu rocznym kwoty przekazanej pomocy, kwotę odliczenia z tego tytułu oraz dane beneficjenta darowizny podlegającej odliczeniu. Darowizny nie podlegają odliczeniu w przypadku, gdy podatnik zaliczył je do kosztów uzyskania przychodu. Co do zasady darowizny nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu z wyjątkiem wydatków na wytworzenie bądź nabycie produktów przekazywanych do organizacji pożytku publicznego.

Natomiast do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć wydatki na działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Są to różnego rodzaju przedsięwzięcia nakierowane na stworzenie relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i z lokalną społecznością. Działalność CSR nie jest zazwyczaj związana bezpośrednio z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, jej głównym celem jest zbudowanie więzi społecznej, poprawa wizerunku firmy, budowanie przyjaznej reputacji marki. Warto podkreślić, iż działalność taką akceptują organy podatkowe poprzez niezakwalifikowanie takowej działalności jako reprezentacji, która jest wyłączona z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu. Niektóre działania lokalne nakierowane na pomoc w stosunku uchodźców z Ukrainy na pewno będą miały charakter CSR.

Brak natomiast na dzień dzisiejszy ulg oraz odliczeń dedykowanych stricte sytuacji wybuchu konfliktu wojennego. Lecz jak widzimy, grupy społeczne już podjęły działania w tym kierunku. Przykładowo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystąpiło do władz państwowych z petycją o zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów ze świadczeń rzeczowych lub pieniężnych osób, które z powodu wojny znalazły się na terytorium Polski. Zaktywizował się również Business Centre Club, który wystąpił  z prośbą do premiera M. Morawieckiego, aby konkretna pomoc niesiona uchodźcom była zwolniona od opodatkowania. W chwili obecnej wszyscy oczekują na zajęcie konkretnego stanowiska w tej sprawie Ministra Finansów. Zobaczymy, jakie ulgi przyniesie przedsiębiorcom zapowiadana specustawa.

Autorka: Darya Bannaya

Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce.

Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi.

Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX