środa, 26 styczeń 2022 08:06

Nowe systemy VAT w handlu elektronicznym w UE: rewolucja czy rozwiązanie?

Nowe unijne systemy VAT w handlu elektronicznym obowiązują od 1 lipca 2021 r. Podobnie jak w przypadku każdej nowej inicjatywy na początku pojawiają się problemy, ale ostatecznie nowe systemy handlu elektronicznego mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki firmy naliczają i rozliczają VAT od transakcji w e-handlu. Ponadto może to rozwiązać problem niepobranego podatku VAT od transakcji w handlu elektronicznym, wynikającego z cofnięcia zwolnienia z podatku VAT w przypadku importu przesyłek o niskiej wartości nieprzekraczających 22 EUR.

W komunikacie „Strategia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy” z 2015 r. Komisja Europejska ogłosiła, że ​​nowe przepisy dotyczące handlu elektronicznego będą miały na celu sprostanie wyzwaniom wynikającym z systemów VAT w przypadku sprzedaży towarów na odległość oraz nadużyciom związanym ze zwolnieniem z VAT na przywóz przesyłek o niskiej wartości. Istnieje kilka korzyści, w tym:

 • zdolność przedsiębiorstw z UE do działania w uczciwej i konkurencyjnej gospodarce cyfrowej,
 • wzrost dochodów z VAT dla państw członkowskich z powodu wzrostu płatności VAT i ograniczenia oszustw związanych z VAT,
 • uproszczone środowisko zakupów i dostaw online dla konsumentów z UE.

Nowe systemy obejmują transakcje internetowe między przedsiębiorstwami a konsumentami dotyczące towarów i usług dokonywane w UE przez:

 • przedsiębiorstwa UE
 • firmy spoza UE
 • platformy elektroniczne UE lub spoza UE, takie jak strony internetowe i platformy handlowe, które umożliwiają sprzedaż towarów na odległość.

Co do zasady, zgodnie ze zwykłymi przepisami dotyczącymi podatku VAT, podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub usług na odległość w dowolnym państwie członkowskim, w którym jest zobowiązany do zapłaty VAT, jest zobowiązany do zarejestrowania się do celów VAT w każdym państwie członkowskim. Prowadzi to do wielu rejestracji VAT w różnych państwach członkowskich. Nowy program Import-One-Stop-Shop (IOSS) opiera się na programie uproszczeń Mini-One-Stop-Shop (MOSS), wprowadzonym w 2015 r. dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i usług świadczonych drogą elektroniczną. Nowe schematy rozszerzają zakres MOSS o zastosowanie do sprzedaży towarów na odległość i wszelkich dostaw usług. W ten sposób uproszczenie daje korzyść w postaci rejestracji VAT tylko w jednym państwie członkowskim (państwa identyfikacji) i złożenia jednej deklaracji VAT wraz z zapłaceniem podatku VAT naliczonego za dostawy w poszczególnych państwach członkowskich (państwa członkowskie konsumpcji). Warto podkreślić, że rejestracja w systemach jest dobrowolna i możliwa tylko po spełnieniu określonych kryteriów.

Program pozaunijny obejmuje świadczenie usług w UE przez przedsiębiorstwa spoza UE. Z drugiej strony system unijny obejmuje:

 • transgraniczne świadczenie usług przez przedsiębiorstwa z UE
 • wewnątrzunijną sprzedaż na odległość przez przedsiębiorstwa z UE lub spoza UE
 • sprzedaż na odległość, krajową i wewnątrzunijną, realizowaną przez interfejs elektroniczny
 • sprzedaż wysyłkową przesyłek o niskiej wartości (nieprzekraczającej 150 EUR) dokonywanych przez przedsiębiorstwa z UE lub spoza UE za pośrednictwem platform elektronicznych i importowanych z krajów trzecich.
 • naliczanie i pobieranie podatku VAT dla państw członkowskich, w których towar będzie dostarczony
 • dokonywanie zgłoszeń celnych
 • prowadzenie ewidencji transakcji.

Poruszanie się po zawiłościach nowych schematów handlu elektronicznego może być skomplikowane. Dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady ekspertów.

Studium przypadku

Firma z Tajwanu sprzedaje konsumentom w UE towary o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pośrednictwem własnej strony internetowej oraz interfejsu internetowego zarejestrowanego już w systemie IOSS. Mając świadomość tego, że zniesienie zwolnienia z podatku VAT w wysokości 22 euro na import towarów do UE może sprawić, że będzie on niekonkurencyjny, postanawia zbadać możliwość zarejestrowania swojej strony internetowej w systemie IOSS. Firma tajwańska może zarejestrować się w ramach IOSS wyłącznie w celu sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem własnej witryny internetowej. Jej sprzedaż przez interfejs online podlega rejestracji interfejsu. Firma może zarejestrować się w dowolnym państwie członkowskim UE, ale musi wyznaczyć pośrednika mającego siedzibę w tym państwie członkowskim, aby wypełnić swoje zobowiązania w zakresie VAT UE, które obejmują:

 • miesięczną deklarację i płatność VAT IOSS
 • pobranie podatku VAT od kupującego
 • zapewnienie, że towary są wysyłane w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro płatności.

Aby tak się stało, tajwańska firma musi:

 • naliczyć podatek VAT według stawki obowiązującej w każdym państwie członkowskim, w którym odbywa się sprzedaż
 • prowadzić rejestr tych transakcji
 • dostarczać pośrednikowi te informacje wraz z podatkiem VAT pobranym od klientów.

To tylko krótki przegląd obowiązków IOSS. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje i porady, powinieneś skonsultować się z doradcą ds. VAT UE.

O autorze

Charles Vella, Mosta, Malta

Charles jest starszym doradcą ds. podatku VAT w Zampa Debattista, firmie członkowskiej Russell Bedford na Malcie.

Do firmy dołączył w 2014 roku, po przejściu na emeryturę ze służby publicznej. Charles jest ekspertem w dziedzinie VAT, pracował w dziale VAT od czasu wprowadzenia podatku VAT na Malcie, zajmując kilka wyższych stanowisk, w tym dyrektora ds. prawnych i międzynarodowych oraz dyrektora generalnego VAT. Charles znacząco przyczynił się do rozwoju, wzrostu i konsolidacji zespołu VAT w Zampa Debattista.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. AUTOR: Charles Vella - Zampa Debattista, Mosta, Malta

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O