wtorek, 14 grudzień 2021 13:18

Pies i jego utrzymanie w kosztach działalności

Jak wiadomo – psy mogą łagodzić obyczaje, a jak się okazuje – także wydatki przedsiębiorcy. Wydatki na psa pracującego można wrzucać w koszty, co potwierdzają interpretacje podatkowe.

Pies stróżujący może obniżyć koszty uzyskania przychodów, o ile jego posiadanie faktycznie stanowi ochronę istniejącego źródła przychodów przedsiębiorcy i gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie działalności.

Potwierdzają to interpretacje z dnia 30 kwietnia 2010 r. Izby Skarbowej w Katowicach IBPBI/1/415-170/10/KB, a także nowsza interpretacja Dyrektora KIS 0113-KDIPT2-1.4011.757.2021.2.IS. Wedle tych interpretacji do KUP można dać koszt zakupu psa, który będzie miał za zadanie pilnować np. ważnych dokumentów firmy – w przypadku obydwu przywołanych interpretacji były to dokumenty księgowe biura rachunkowego. Do kosztów można też wrzucić szkolenie psa, karmę dla czworonoga, szczepienia czy leczenie go, o ile pies faktycznie jest przeznaczony do stróżowania, przy czym w interpretacji katowickiej skarbówki pojawiło się zastrzeżenie dotyczące sytuacji, gdy pies jest nie tylko stróżem, ale też domownikiem – kiedy dana działalność jest prowadzona w domu przedsiębiorcy. W takiej sytuacji „do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki związane z utrzymaniem zakupionego psa, tj. wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia, lecz jedynie w takiej części, w jakiej pies ten będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych”. Co w praktyce oznacza rozliczenie np. połowy udokumentowanych kosztów w opisanym zakresie.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Międzynarodowa Konferencja Podatkowa i EMEA 2022 Russell Bedford tym razem w Genewie - Russell Bedford https://t.co/yZrASmxWV2
RB__Poland Trwa stan zagrożenia epidemicznego – skutki dla obowiązków podatkowych oraz prawa upadłościowego - Russell Bedford https://t.co/rJAbpM8ri6
RB__Poland Rozporządzanie nieruchomościami w spółce komandytowo-akcyjnej - Russell Bedford https://t.co/MaYkAFlfWj
RB__Poland Zasiedzenie nieruchomości a spadkobiercy posiadacza - Russell Bedford https://t.co/hkaHF4a4Qd