środa, 30 czerwiec 2021 12:51

Investor Desk, interpretacja 590 – nowe rozwiązania Ministerstwa Finansów dla największych inwestorów

Resort finansów podejmuje działania w kierunku zachęty inwestorów zagranicznych. Już od przyszłego roku zostaną wprowadzone ułatwienia dla inwestorów zagranicznych.

Ułatwienia obejmą:

  • Centrum Obsługi w MF (tzw. Investor Desk)
  • Interpretacja 590
  • Podatkowe grupy VAT
  • Polska Spółka Holdingowa
  • Opcja opodatkowania VAT usług finansowych
  • Ułatwienia dla podatkowej grupy kapitałowej

Działania Ministerstwa Finansów dążą ku temu, aby nowoprzyjęty pakiet działań ukierunkowanych na zachętę inwestycji zagranicznych stał się wizytówką naszego kraju. Pakiet rozwiązań został przedstawiony 14 czerwca w ramach części składowej Nowego Ładu. Ma on na celu zwiększenia atrakcyjności Polski jako kraju dla ulokowania kapitału poprzez złagodzenie rozwiązań obecnych oraz wprowadzenie nowych co w konsekwencji sprowadza się do stworzenia systemu, który będzie w stanie zapewnić inwestorom szybką oraz kompleksową obsługę. Minister finansów, funduszy oraz polityki regionalnej Tadeusz Kościński skomentował działania resortu w następujący sposób: „Musimy wykorzystać popandemiczne odmrożenie światowych gospodarek do wzmocnienia inwestycji zagranicznych w naszym kraju właśnie poprzez stworzenia atrakcyjniejszych warunków podatkowych”.

O ile wprowadzenie grup VAT[1], usunięcie barier podatkowych dla spółek holdingowych ulokowanych w Polsce, możliwość opodatkowania VAT instytucji finansowych, wprowadzenie ułatwień dla grup kapitałowych są raczej modyfikacją, ulepszeniem istniejących dotąd rozwiązań. Natomiast powołanie tzw. Investor Desk w resorcie finansów oraz stworzenia możliwości wydania indywidualnej interpretacji 590 jest absolutną nowością.

Centrum Obsługi Inwestora

Bardzo dużą zmianą podatkową dla dużych inwestorów będzie otwarcie Centrum Obsługi w MF (tzw. Investor Desk). Minister Tadeusz Kościński poinformował o tym, że Centrum Obsługi Inwestora powstanie dla strategicznych klientów zarówno zza granicy jak i z Polski. Będzie dbało o ich kompleksową obsługę, zarówno na etapie wydawania interpretacji 590 jak i potem, w ramach bieżącej obsługi firmy, która zdecydowała się postawić na Polskę. Ministerstwo będzie oferowało bezpośrednio obsługę dla kluczowych inwestorów na zasadzie „jedno okienko, jedna decyzja, szybka informacja o podatku”.

Interpretacja 590

Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że wzorem Włoch, Węgier, Słowacji oraz innych krajów konkurujących z nami o inwestycje zostaną celowo wprowadzone szczególne rozwiązania  dla strategicznych partnerów. MF chce wydawać wielkim inwestorom jedną opinię o wszystkich podatkowych skutkach inwestowania w Polsce. Będzie to Interpretacja 590, czyli przygotowane bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów porozumienie inwestycyjne.

„Interpretacja 590 będzie listem żelaznym, który da inwestorowi nie tylko najwyższą ochronę, ale również wysoki prestiż i rangę porozumienia. Będzie to usługa premium dla firm, które zdecydują się postawić na Polskę”, tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Przeanalizowane w indywidualnej interpretacji podatkowej konsekwencje dużych inwestycji dotyczą PIT, CIT, VAT, akcyzy, niejednokrotnie również podatku od nieruchomości czy cła.

„Zgromadzenie informacji o podatku od planowanych inwestycji trwać może wiele miesięcy. W czasie restartu gospodarki  po pandemii, inwestorzy jak nigdy wcześniej potrzebują szybkiej, konkretnej informacji a Polska im ją da. Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretacje indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego”, podkreśla Jan Sarnowski.

Po zawarciu umowy z inwestorem, interpretacja będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym w przedłużeniu okresu jej obowiązywania.

[1] szerzej o tym pisaliśmy w artykule opublikowanym 2 czerwca 2021 r. http://www.russellbedford.pl/aktualnosci/zmiany-w-podatkach/item/2267-trwaja-prekonsultacje-w-sprawie-grupy-vat.html

Autorka: Darya Bannaya

Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p