środa, 03 marzec 2021 08:11

Restrukturyzacja firmy a rozliczenie strat podatkowych

 photo created by ijeab - www.freepik.com photo created by ijeab - www.freepik.com

Od dnia 01.01.2021 r. obowiązują nowe regulacje wprowadzające zmienione zasady rozliczenia strat podatkowych w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw polegających na ich łączeniu, podziale, przejęciu, zmianach właścicielskich, a także zmianie profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Przesądza o tym art. 7 ust. 3 pkt. 7 ustawy o CIT.

Ograniczenie odliczania strat podatnika dotyczy zaistnienia określonych zdarzeń sprowadzających się do następujących sytuacji :

  • przejęcia innego przedsiębiorstwa w procesie łączenia spółek
  • zakupu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części lub ich nabycia w zamian za udziały na podstawie aportu

Utrata prawa do rozliczenia start podatkowych będzie miała miejsce jeśli w wyniku takich działań nastąpi :

  • zmiana w całości lub w części przedmiotu faktycznie prowadzonej dotychczas podstawowej działalności gospodarczej  przez podatnika
  • zmiana udziałowców lub akcjonariuszy podatnika na koniec roku podatkowego o co najmniej 25 proc.

Wprowadzone zmiany zaostrzają dotychczasowe kryteria dające możliwość odliczenia własnych strat. Na chwilę obecną jest dopuszczalne odliczenie straty przez kolejne 5 lat, z jednorazową możliwością jej dokonania do 5 mln zł., a kwota obniżenia dochodu nie może przekroczyć 50 proc. straty w kolejnych latach. Ponadto, podatnik odrębnie musi wykazać stratę z działalności gospodarczej oraz z dochodów kapitałowych, a dochodów z jednego źródła nie można pomniejszyć o straty podatkowe z innego źródła. Natomiast jeżeli spółka spełni jedną ze wskazanych przesłanek w znowelizowanych przepisach, to wszystkie straty podatkowe z lat ubiegłych nie mogą zostać rozliczone ani skorygowane. Z kolei restrukturyzacje przeprowadzona w danym roku może powodować utratę prawa do rozliczania strat z ewentualnym obowiązkiem skorygowania zaliczek na podatek dochodowy.  

Wskazane regulacje determinują konieczność dokonania dogłębnej analizy rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz planowanych działań restrukturyzacyjnych, które mogą skutkować utrzymaniem lub utratą możliwości rozliczenia strat podatkowych na przestrzeni lat w przypadku zmiany zakresu działalności spółki a także struktur właścicielskich. Reorganizacja firmy bez utraty prawa do rozliczenia straty przez spółkę może się okazać kluczowym elementem całego procesu restrukturyzacji mającego z założenia poprawić sytuację przedsiębiorstwa.

Zastosowane przez ustawodawcę pojęcia w znowelizowanych przepisach są w dużej mierze ogólne i nieprecyzyjne co może prowadzić do sporów z organami podatkowymi. Zasady rozliczania strat podatkowych w sytuacjach reorganizacji biznesowych i w transakcjach bez odniesienia do precyzyjnych kryteriów na nowo zdefiniują proces restrukturyzacji w przedsiębiorstwach.

Autor: Michał Zawiła

Partner w RB Restrukturyzacje. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny, nr wpisu 1050. Adwokat wpisany na listę przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.

 

Masz pytanie z zakresu restrukturyzacji?

andrzej dmowski1

Warszawa

dr Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej,dmowski@russellbedford.pl

michal zawila

Katowice

Michał Zawila

Partner
tel: 32 73 13 420
email: michal.zawila@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs