poniedziałek, 15 luty 2021 13:51

Termin na rozliczenie podatku CIT za 2020 r. zostanie przesunięty do 30 czerwca 2021 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w trakcie prac Komisji Finansów Publicznych przyjęto poprawkę, która ma przesunąć termin na złożenie zeznania CIT-8 za 2020 r. oraz wpłatę podatku za ten rok do dnia 30 czerwca 2021 r. Projekt znajduje się na etapie prac w komisjach, a zatem ostateczne jego przyjęcie wymaga zakończenia procesu legislacyjnego. Zmiana ta ma poparcie Ministerstwa Finansów i wydaje się, że jej przyjęcie jest już bardzo prawdopodobne.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że taka zmiana to nie tyko więcej czasu na wykonanie czynności związanych z przygotowaniem zeznania ale również więcej pieniędzy na rachunkach podatników, co wpływa na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw. Być może wskazane w komunikacie MF informacje o tym, że na kontach spółek pozostanie ok. 10 mld zł są nieco zbyt dużym uproszczeniem, ponieważ są to środki, które muszą zostać przeznaczone na zapłatę podatku, co prawda 3 miesiące później, jednak to nie oznacza wprost możliwości wykorzystania tych środków na inny cel np. inwestycje. Bardziej właściwym stwierdzenie wydaje się, że spółki będą miały więcej czasu na zabezpieczenie środków finansowych koniecznych na zapłatę podatku. Niemniej taki wpływ na płynność finansową spółek może mieć również pewne znaczenie i zaproponowane zmiany zostaną przez podatników przyjęte pozytywnie.

Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze jasna sytuacja spółek, które mają inny rok podatkowy niż kalendarzowy i w jakim zakresie do nich ta planowana zmiana będzie miała do nich zastosowanie. Czekamy zatem na zakończenie prac legislacyjnych, aby potwierdzić przedstawioną propozycję zmian.

Źródło informacji: (oficjalne) konto MF na Twitterze.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs