wtorek, 17 grudzień 2019 08:29

Ministerstwo Finansów planuje obniżenie limitu płatności gotówką między przedsiębiorcami

Do 31 grudnia 2016 r. próg płatności gotówkowych wynosił równowartość 15.000 Euro. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje zmieniony limit w wysokości 15.000 zł. Ministerstwo Finansów planuje dalsze obniżenie tego progu do 8.000 zł.

Zgodnie z art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł, a drugą stroną transakcji również jest przedsiębiorca, dokonywanie płatności może nastąpić wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego. Konsekwencja naruszenia limitu płatności została opisana w z art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorcy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Zatem jeżeli przedsiębiorca zaliczyłby do kosztów uzyskania przychodów kwotę płatności dokonaną w formie gotówkowej, która przekroczyła 15 tys. zł, to z uwagi na limit płatności gotówkowej, będzie on zobowiązany albo do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, albo zwiększenia przychodów – w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów.

Zmiana ma wpłynąć pozytywnie na uszczelnienie systemu obiegu gotówki i poprawić ściągalność podatków

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, główną konsekwencją zmiany limitu płatności gotówką będzie uzyskanie przez Skarb Państwa oszczędności w kwocie co najmniej 20 mld zł na kosztach wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Ponadto, zmiana ma wpłynąć pozytywnie na uszczelnienie systemu obiegu gotówki i poprawić ściągalność podatków. Konsekwencją obniżenia progu ma być również zwiększenie transparentności obiegu gotówki, a w rezultacie ułatwienie walki z szarą strefą.

Może się jednak okazać, że obniżenie progu limitu płatności gotówką między przedsiębiorcami wcale nie będzie tak skutecznym narzędziem w walce z szarą strefą. W opinii przedsiębiorców Ministerstwo Finansów nie zatrzyma w ten sposób wielu osób prowadzących działalność w szarej albo czarnej strefie. Na przykład osoby świadczący usługi remontowe często w ogóle nie rejestrują działalności gospodarczej, albo pomimo jej zarejestrowania nie ewidencjonują przychodów. Obniżenie limitów w ogóle nie dotknie takich osób. Zamiast tego dołoży obowiązków uczciwym, drobnym przedsiębiorcom, dla których szara strefa stanowi konkurencję.

Pomysł Ministerstwa jest dopiero na etapie konsultacji z członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Upłynie zatem pewien okres, zanim będziemy mogli zapoznać się z konkretnym projektem zmian.

Autor: Przemysław Lach, aplikant radcowski Russell Bedford 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Konkurs na najlepszą pracę w zakresie komunikacji strategicznej - Russell Bedford https://t.co/cC0qwQgmZS
RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC