poniedziałek, 29 lipiec 2019 21:21

Pokolenie Z – młode „wilczki” gotowe na podbój rynku pracy

Pokolenie Z to najmłodsze osoby, które funkcjonują na rynku pracy. W większości źródeł przyjmuje się, że generację tę tworzą ludzie urodzeni w przedziale 1995-2019 r. Najstarsi z nich mają 24 lata, więc nie może dziwić fakt, że w firmach jest ich jeszcze niewielu. Na przełomie najbliższych lat ta sytuacja będzie ulegała zmianie, dlatego warto znać ich możliwości oraz wymagania. Dzięki tej wiedzy komunikacja w firmach pomiędzy różnymi pokoleniami będzie skuteczniejsza.

Na podstawie raportu SpotData, badającego „zetki” w kontekście pracy w finansach, można wnioskować, że młodzi ludzie są chętni do pracy. Wyniki raportu pokazują, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-24 lata wzrósł. W 2002 r. wynosił zaledwie 22%, a w 2018 r. aż 31%. Zmiana przyczyniła się do tego, że Polska pod względem niewielkiej liczby osób bezczynnych (ludzie, którzy nie uczą się i nie pracują) dorównuje średniej Unii Europejskiej. Wypadamy znacznie lepiej od młodych Włochów oraz Francuzów. Jesteśmy jednak daleko w tyle za Szwedami czy Luksemburczykami, gdzie ludzi bezczynnych zawodowo jest niecałe 8%. Co jeszcze charakteryzuje najmłodsze pokolneie na rynku pracy? 

Zarobki i stanowisko nie są na pierwszym miejscu

Według raportu SpotData, motywacją skłaniającą do robienia kariery jest przyjazna atmosfera panująca w miejscu pracy oraz pewność zatrudnienia (np. umowa o pracę, stabilność firmy). Młodzi cenią też możliwość rozwoju. Małą roszczeniowość w kwestii wynagrodzenia finansowego oraz stanowiska u przedstawicieli pokolenia Z potwierdzają również wyniki raportu ATERIMA HR. Tylko dla 17% priorytetem jest zrobienie szybko kariery. Oczekiwania finansowe mieszczą się w granicach 3000 pln netto. 

„Zetki” przez brak doświadczenia zawodowego często muszą wykonywać pracę instynktownie. Dzięki komentarzom na temat pracy mogą wyciągać wnioski ze swoich błędów. Aż 75% ankietowanych odpowiedziało, że oczekuje informacji zwrotnej na temat wykonywanych zadań. 

W Russell Bedford jesteśmy świadomi potencjału najmłodszych na rynku pracy, dlatego wśród naszych ofert pracy można znaleźć te skierowane zarówno do studentów, jak i absolwentów. Oferujemy także praktyki, pozwalające nabyć przydatne umiejętności z zakresu prawa i podatków

Przez to, że od najmłodszych lat mieli kontakt z nową technologią doceniają w miejscu pracy możliwość poznawania i korzystania z nowoczesnych sprzętów. Takiej odpowiedzi na pytanie co do motywacji do pracy udzieliło 56% badanych. 

Ambicja w parze z rozsądkiem 

Młodzi ludzie nie mają nic przeciwko wyjazdom służbowym. Jest to możliwe dzięki temu, że większość z nich zna języki obce. To niewątpliwa zaleta, dzięki której będą mogli pozyskiwać klientów zagranicznych dla swoich pracodawców. Warto zaznaczyć, że większość ankietowanych wykluczyło wyjazdy na stałe. 
Na ambitność pokolenia z wskazuje fakt, że ponad połowa z przebadanych w raporcie ATERIMA HR osób, planuje w przyszłości założyć własną firmę. Cechuje ich jednak ostrożność w tym zakresie. Przed podjęciem tego kroku chcą zdobyć doświadczenie, pracując dla kogoś. Tylko 8% respondentów wyklucza możliwość założenia własnej działalności. Wyróżnia ich także szybkość podejmowania decyzji odnośnie miejsca pracy. Bez wahania odchodzą, jeśli pracodawca nie spełnia oczekiwań. Oznacza to, że działy HR będą musiały wykazać się pomysłowością, aby zatrzymać ich w organizacjach.

Jak zatrzymać „zetkę” w firmie

„Zetki” chętniej wysyłają swoje CV do firm, które w ogłoszeniu o pracę umieściły szczegółowy opis stanowiska, wraz z zakresem obowiązków. Do podjęcia pracy w konkretnej firmie może też zmotywować duża rozpoznawalność firmy. Dla młodych osób nie bez znaczenia są pozytywne opinie na temat firmy (cenią zwłaszcza te usłyszane od znajomych). Dobrze, jeśli pracodawcy umieszczają oferty na portalach do tego wyznaczonych, gdyż to właśnie ten sposób szukania pracy – przez internet – jest najpopularniejszy. Trochę mniejszą popularnością cieszą się targi pracy, ale wciąż odgrywają ważną rolę. Przedstawiciele generacji Z najrzadziej znajdują nową pracę za pomocą portali biznesowych. Według raportu ,,Zawodowy alfabet pokolenia” ATERIMA HR, tylko 28% przebadanych odpowiedziało, że posiada konto na Linkedln. Jeszcze mniej bo zaledwie 13% udziela się na portalu GoldenLine. 

W Russell Bedford jesteśmy świadomi potencjału najmłodszych na rynku pracy, dlatego wśród naszych ofert pracy można znaleźć te skierowane zarówno do studentów, jak i absolwentów. Oferujemy także praktyki, pozwalające nabyć przydatne umiejętności z zakresu prawa i podatków, które mogą okazać się nieocenione na początku kariery. Jednym z przykładów takiego działania był prezent z okazji Dnia Doradcy Podatkowego, jaki postanowiliśmy dać wybranemu ze zgłaszających się. Otóż został on został zaproszony na odbycie stażu pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Pobyt w firmie, jak przyznał nasz stażysta, Rafał Łomża, student prawa na lubelskim KUL-u – umocnił go w zamiarze pracowania przy projektach związanych z prawem podatkowym. 

Russell Bedford udziela się na portalach społecznościowych, czyli w środowisku, gdzie młodzi ludzie spędzają najwięcej czasu. Aby mieć z nimi codziennie kontakt, zamieszczamy posty z artykułami, udostępniamy najciekawsze wydarzenia biznesowe oraz dzielimy się osiągnięciami między innymi na fun page Russell Bedford Kariera. Od lat bierzemy udział w prawniczych targach pracy na uczelniach wyższych, gdzie osobiście spotykamy się ze studentami. Podczas tych spotkań z fascynacją obserwujemy jak zmienia się ich podejście do pracy. Dla młodego pokolenia ważna jest między innymi równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – mówi Marta Zawadzka, HR manager Russell Bedford. – Work-life balance pozwala wydajniej, lepiej pracować, co już niejednokrotnie potwierdziły badania. Młodzi zostaną chętniej w firmie, jeśli będą mieli umożliwiony nienormowany czas pracy czy też za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy – pracę zdalną w umówionym zakresie. Cenią tez benefity, które pomagają im dbać o zdrowie, jak pakiety medyczne, karty sportu czy możliwość dołączenia do zespołowej, pracownicznej drużyny sportowej. 

Pokolenie Z już wkrótce szturmem wedrze się na rynek pracy. Dobrą prognozą jest to, że coraz więcej osób będąc jeszcze na studiach, decyduje się na rozpoczęcie kariery. Skłonić do tego może ogłoszenie o pracę zawierające konkrety. Osoby zarządzające nie skłonią reprezentantów tej generacji do pozostania w firmie poprzez podniesienie wynagrodzenia, ponieważ to nie jest dla nich priorytetem. Nad zarobki i stanowisko przekładają atmosferę panującą w organizacji i możliwość rozwoju. Młodzi ludzie to potencjał, w który na pewno warto zainwestować. 

Źródła:

Alicja Defratyk, Ignacy Morawski, Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy, Raport Spotdata, Provident, 2019 r.

Raport „Zawodowy alfabet pokolenia”, Aterima HR, 2019 r.

Autor: Marta Wójcicka, młodszy specjalista ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
7hreply
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a
RB__Poland Z zakończeniem likwidacji spółki należy się pospieszyć - Russell Bedford https://t.co/kwiuGIj7Y9
RB__Poland Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do obowiązkowego szczepienia na grypę - Russell Bedford https://t.co/w9inKNA3E3