niedziela, 19 kwiecień 2020 12:47

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorstwa w ramach Tarczy 2.0 – tylko dla firm, które poniosły straty w czasie pandemii

Jedną z form pomocy, jaką przewiduje pakiet odświeżony tarczy antykryzysowej, jest możliwość ubiegania się o pożyczkę bezzwrotną dla firmy, pod pewnymi warunkami.

  • O jednorazową pożyczkę 5 tys. zł na niwelowanie skutków pandemii, z Funduszu Pracy, mogą wnioskować mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników, nieprzekraczające w zestawieniu rocznym obrotu netto o równowartości w złotych 2 mln euro, prowadzące działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r.. Mogą ją otrzymać także samozatrudnieni, niezatrudniający pracowników.
  • Kwota pożyczki o wartości 5 tys. złotych ma być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a więc np.: zobowiązań podatkowych, spłaty składek ZUS, zapłaty za wynajem powierzchni, wydatków przeznaczonych na utrzymanie i rozwój działalności. Jednocześnie można ubiegać się o między innymi umorzenie spłaty składek ZUS na 3 miesiące, https://www.gov.pl/web/gov/zwolnienie-ze-skladek-ZUS-na-3-miesiace  jak też umorzenie zaległości podatkowej https://www.gov.pl/web/gov/zawnioskuj-o-umorzenie-zaleglosci-podatkowej
  • Do wniosku o pożyczkę przedsiębiorca załącza formularz pomocy publicznej, gdzie udziela informacji na temat poniesionych strat, jak też opisuje już udzieloną mu pomoc z ramienia tarczy.
  • Pożyczka może zostać umorzona pod warunkiem złożenia oświadczenia o dalszym prowadzeniu działalności, w terminie trzech miesięcy od jej udzielenia, jak też w terminie 14 dni od złożenia tegoż oświadczenia – złożenia wniosku o umorzenie. Jeśli przedsiębiorca nie spełni tych dwóch warunków w terminie, będzie zobowiązany spłacić pożyczkę zgodnie z harmonogramem spłaty.
  • Umorzenie pożyczki na zasadach określonych powyżej nie będzie stanowiło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • O pożyczkę można wnioskować do końca 2020 roku.

Więcej informacjI: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-niskooprocentowanej-pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow-ze-srodkow-funduszu-pracy

Wszystkie pozostałe, szczegółowe informacje na temat prawa zawartego w Tarczy antykryzysowej znajdziecie Państwo w naszym Poradniku: www.russellbedford.pl/uslugi/poradnik-antykryzysowy

Autor: Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4