środa, 29 sierpień 2018 07:39

Forbes: Rząd proponuje sankcje finansowe za ucieczkę z Polski ze swoim biznesem

Zmiana lokalizacji przedsiębiorstwa to coś normalnego we współczesnej gospodarce. Gracze biznesowi zmieniają nie tylko kraje, ale też kontynenty. Czy to jest powód, aby kogoś ukarać? Okazuje się, że tak. To kolejna zmiana z serii uszczelniania podatków, pytanie czy nie przesadzona. Można by uznać, że to tylko implementacja unijnej dyrektywy. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy proponowana zmiana faktycznie idzie w kierunku nakreślonym przez UE.

Planowany nowy podatek od zmiany kraju położenia biznesu nie jest niczym nowym. Niektóre państwa już stosują tę konstrukcję. Nie oznacza to jednak, że ten podatek wszędzie musi wyglądać tak samo.

Exit tax w wersji polskiej

Potencjalna różnica dotyczy tego, czy chodzi o opłatę za sam fakt zmiany lokalizacji, czy jedynie za „podatkowe sztuczki” o charakterze międzynarodowym. Zmiana siedziby spółki może być jedynie iluzoryczna, a jednak sprzyjająca podatkowym oszczędnościom. Wygląda na to, że polski rząd wybrał wersję bardziej szeroką i zamierza karać nie tylko za agresywną optymalizację podatkową.

Nowy podatek obejmie spółki zmieniające lokalizacje z polskiej na inną. Zapłacą także osoby fizyczne (w tym również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej). Kluczową kwestią jest posiadanie papierów wartościowych (np. akcji na warszawskiej GPW). Mieszkający w Polsce posiadacz papierów wartościowych, który zechce zamieszkać zagranicą, zapłaci podatek od zysków potencjalnych, tzn. niezrealizowanych. Jeśli po zapłaceniu podatku sprzeda papiery wartościowe poniżej ceny zakupu, to wystąpi coś na kształt „opodatkowanej straty”.

19 proc. lub 3 proc. podatku

Poznaliśmy już stawki nowego podatku od biznesowej ucieczki z Polski. Stawka podstawowa w wysokości 19 proc. oraz stawka obniżona na poziomie 3 proc.

Spółki niekiedy decydują się wybrać inną jurysdykcję z powodów biznesowych. Osoby fizyczne mogą jednak zmienić kraj zamieszkania z powodów np. osobistych, a nie w celu uniknięcia płacenia podatków lub jakiejś formy optymalizacji podatkowej.

Stawka przewidziana dla spółek (19 proc.) obejmie np. przenoszone akcje lub inne papiery wartościowe. Stawka dotycząca osób fizycznych może być ustalona na poziomie 19 proc. lub 3 proc. Pojawiają się opinie, że dyrektywa UE jest sformułowana bardzo ogólnie, a to zwiększa możliwość, aby ją implementować w sposób sprzeczny z jej podstawowym założeniem. Władze Unii Europejskiej chciałyby raczej ograniczenia agresywnych optymalizacji podatkowych, a nie jakiejś formy kary finansowej za przeprowadzkę biznesu lub osoby zagranicę. Jednym z podstawowych założeń Wspólnoty jest swoboda przepływu kapitału.

Uszczelnianie podatków to dziedzina, w której potrzebny jest umiar i rozwaga. Nadgorliwość może paradoksalnie obniżyć wpływy do budżetu. Przepisy, które tego umiaru nie zachowują mogą zniechęcić potencjalnego inwestora na samym wstępie i jednocześnie obniżyć podatek do zera.

Autor: Andrzej Dmowski

Adwokat i doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 roku jeden z Partnerów Zarządzających w korporacji Russell Bedford Poland. Wcześniej w sieci doradczej BDO, a także Deloitte & Touche. Autor książki „Ceny Transferowe”, współautor komentarza „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”, autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

źródło: https://www.forbes.pl/opinie/exit-tax-rzad-wprowadzi-sankcje-za-wyprowadzke-z-polski/bqefsw4

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz
7hreply
RB__Poland Resort zapowiada, że pożyczka dla mikroprzedsiębiorców udzielana w ramach tarczy antykryzysowej będzie umarzana z a… https://t.co/4cfsuEYHgu
RB__Poland Tarcza 3.0. – zaniechanie poboru odsetek za zwłokę od daniny solidarnościowej - Russell Bedford https://t.co/xGlKf9Vn2e
RB__Poland Test na koronawirusa nie będzie podlegał opodatkowaniu - Russell Bedford https://t.co/Cc2lqemFbB