poniedziałek, 02 lipiec 2018 13:26

Forbes: Firma w domu. Niemiłe niespodzianki nie tylko dla przedsiębiorców

designed by Freepik

Działalność gospodarcza z siedzibą u siebie w domu to bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza wśród drobnych przedsiębiorców. Wynajem powierzchni komercyjnej jest kosztowny i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie udogodnienie. Rozwiązanie oszczędne biznesowo nie jest w tym przypadku równie komfortowe od strony podatkowej. Niemiłe niespodzianki czekają nie tylko na przedsiębiorców, ale również na tych, którzy zdecydowali się wynająć im mieszkanie.

 

System podatkowy powinien nie tylko zapewniać wpływy do budżetu państwa. Liczy się również przejrzystość i unikanie rozwiązań wątpliwych od strony sprawiedliwości społecznej.

Przedsiębiorca, który wciąga właściciela mieszkania w pułapkę

Osoby uzyskujące przychody z wynajmu mieszkania mogą stosować bardzo korzystną ryczałtową stawkę podatkową w wysokości 8,5 proc. Jest tu jednak jedno „ale”. Ten przywilej jest niedostępny jeśli nieruchomość jest wynajmowana na cele działalności gospodarczej. Wtedy stawka podatku wzrasta co najmniej do 18 proc. 

Co w takim razie decyduje o niskiej stawce zwykłego wynajmu lub wysokiej stawce wynajmu gospodarczego? Z pozoru nic co mogłoby wzbudzać niepokój – wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym rejestrze przedsiębiorca podaje adres siedziby swojej działalności. Ten adres oczywiście można zmienić i przez to zrobić komuś niemiłą niespodziankę.

Zilustrujmy to prostym przykładem. Drobny przedsiębiorca wynajmuje kawalerkę. Właściciel płaci z tego tytułu podatek w wysokości 8,5 proc. Następnie przedsiębiorca dokonuje zmiany w CEIDG. Wpisuje nowy adres siedziby działalności, która zostaje przeniesiona do kawalerki. Po tej operacji właściciel traci prawo do niższej stawki podatku również wtedy, gdy o niczym nie wiedział.

Czy taka konstrukcja jest sprawiedliwa?

Można mieć duże wątpliwości. Efekt jest taki, że ktoś musi zapłacić wyższy podatek dlatego, że ktoś inny tak zadecydował, a we wszystkim jest nutka podstępu. Trudno byłoby oczekiwać od właściciela mieszkania, żeby codziennie sprawdzał w CEIDG czy jego nieruchomość nie stała się oficjalnie siedzibą czyjejś firmy. Można zaryzykować opinię, ze mamy tu do czynienia z luką w prawie. Brakuje regulacji zapewniających ochronę wynajmującym.

Podatek od nieruchomości przeciwko firmie w domu

Dom jednorodzinny może się wydawać idealnym miejscem na siedzibę działalności gospodarczej dla początkującego przedsiębiorcy. Przeznaczenie jednego pokoju na domowe biuro lub warsztat jest znacznie prostsze niż szukanie nieruchomości do wynajęcia. Niestety nie unikniemy w takim przypadku wyższej daniny dla państwa.

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości za 1 m2 to 0,77 zł dla budynków mieszkalnych oraz 23,10 zł dla powierzchni budynków związanych z działalnością gospodarczą. Różnica jest trzydziestokrotna.

Jeśli chcemy przyczyniać się do rozwoju gospodarki to powinniśmy dążyć do unikania zbędnego utrudniania życia podatników. Opisane konstrukcje związane z nieruchomościami w drobnej przedsiębiorczości prawdopodobnie nie są najlepsze z możliwych.

Źródło: https://www.forbes.pl/biznes/wynajem-mieszkania-a-dzialalnosc-gospodarcza-jaki-podatek/78g391j

Autor: Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC
5hreply
RB__Poland Pierwsze orzeczenie polskiego sądu po wyroku TSUE dotyczące kredytów frankowych - Russell Bedford Poland https://t.co/nfleyWxPoD
23hreply
RB__Poland Radca Prawny nr 185 / wrzesień-październik 2019 - a w nim komentarze naszego eksperta: https://t.co/Xsd9lQUN3W https://t.co/LQuX1dRePI
RB__Poland Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA) - Russell Bedford Poland https://t.co/rVQmaNVB7N