poniedziałek, 19 listopad 2018 17:08

Ekspert Russell Bedford w TVN o nowych przepisach dotyczących cofania licznika

Za cofnięty licznik w naszym samochodzie prawdopodobnie będziemy mogli dochodzić odszkodowania - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Andrzej Dmowski, partner w Russell Bedford Poland. Skomentował w ten sposób propozycje nowych przepisów, które surowo karzą osoby przekręcające liczniki.

Rząd zaakceptował przygotowane w resorcie sprawiedliwości propozycje zmian w prawie, które pozwolą ukrócić przekręcanie liczników w używanych samochodach. Będzie za to groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Odpowiadać za oszustwo ma zarówno ten, kto zleca cofnięcie licznika, jak i wykonawca, np. mechanik w warsztacie.

Dodał, że jeżeli dokonamy zmian parametrów technicznych pojazdu lub wymienimy licznik, to już wypełniamy znamiona czynu zabronionego. - Możemy wymienić licznik tylko i wyłącznie wtedy, gdy uległ on uszkodzeniu lub gdy niezbędna jest wymiana całego komponentu - wyjaśniał.

Jak mówił, istotny w nowym prawie jest element prewencyjny. - On jest skierowany przeciwko nieuczciwym warsztatom samochodowym. Dzisiaj warsztaty tłumaczą się, że cofają liczniki, ale nie w celu wprowadzenia kogokolwiek w błąd, tylko na prośbę bieżącego właściciela. Teraz to nie jest przestępstwo, ale po zmianie przepisów będzie - podkreślił.

Dmowski zaznaczył, że za cofnięty licznik będziemy mogli dochodzić odszkodowania. - Chodzi między innymi o różnicę między wartością rynkową tego samochodu, która powinna być niższa z uwagi na jego zużycie, a wartością, jaką zapłaciliśmy za auto - mówił.

Więcej info. tvn24bis.pl

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz
7hreply
RB__Poland Resort zapowiada, że pożyczka dla mikroprzedsiębiorców udzielana w ramach tarczy antykryzysowej będzie umarzana z a… https://t.co/4cfsuEYHgu
RB__Poland Tarcza 3.0. – zaniechanie poboru odsetek za zwłokę od daniny solidarnościowej - Russell Bedford https://t.co/xGlKf9Vn2e
RB__Poland Test na koronawirusa nie będzie podlegał opodatkowaniu - Russell Bedford https://t.co/Cc2lqemFbB