languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Instrukcje, czynności, poradniki/Współpraca z zagranicznymi podmiotami - sposoby weryfikacji partnera biznesowego
środa, 06 maj 2020 06:46

Współpraca z zagranicznymi podmiotami - sposoby weryfikacji partnera biznesowego

freepik.com freepik.com

Weryfikacja zagranicznego partnera biznesowego może okazać się trudniejsza niż w przypadku przedsiębiorstwa krajowego. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą nam w tym pomóc.

Kontrahenta europejskiego w pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić w rejestrze firm europejskich. Weryfikacji tej możemy dokonać przez udostępniony w tym celu portal e-sprawiedliwość, który dostępny jest w 23 językach. Należy znać podstawowe dane firmy, czyli nazwę spółki i jej numer rejestrowy.

Kolejnym ułatwieniem w weryfikacji podmiotu zagranicznego jest sprawdzenie spółki w bazie podatników VAT UE. Jest to możliwe dzięki udostępnionemu przez Komisję Europejską portalowi, na którym możemy sprawdzić potencjalnego kontrahenta. Za pomocą unijnego portalu możliwe jest sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana, jako prowadząca handel w obrębie UE. W tym celu należy znać numer VAT UE spółki, nadany jej przez państwo członkowskie.

W celu weryfikacji zagranicznego podmiotu z kraju UE, a także spoza niej, pomocny może okazać się również kontakt z placówką dyplomatyczną w kraju, w którym nasz potencjalny kontrahent ma siedzibę

Kolejny krok to zwykłe sprawdzenie podmiotu zagranicznego w Internecie – sprawdzamy stronę internetową potencjalnego partnera, a także opinie na temat danej firmy. Zdarza się, że przedsiębiorcy dyskutują na temat swoich kontrahentów na różnych forach internetowych.

W celu weryfikacji zagranicznego podmiotu z kraju UE, a także spoza niej, pomocny może okazać się również kontakt z placówką dyplomatyczną w kraju, w którym nasz potencjalny kontrahent ma siedzibę. W ten sposób możliwe jest uzyskanie bezpłatnych informacji od organów rejestrowych, w tym tego czy kontrahent, z którym planujemy współpracę, nie jest podmiotem zgłaszanym przez przedsiębiorców jako niewypłacalny. Bardzo często placówki dyplomatyczne prowadzą ewidencje nieuczciwych firm. Więcej informacji na temat placówek i sposobie pozyskania informacji na temat zagranicznych podmiotów uzyskamy na portalu promocji eksportu: www.trade.gov.pl/pl

Rozsądnym wyjściem podczas weryfikacji kontrahenta zagranicznego może okazać się także skorzystanie z odpłatnej usługi międzynarodowej wywiadowni gospodarczej.

Na koniec warto przypomnieć, że gdy po weryfikacji naszego przyszłego zagranicznego partnera biznesowego będziemy już pewni, iż chcemy podjąć z nim współpracę, powinniśmy tak jak w przypadku kontrahenta krajowego dokładnie sprawdzić warunki umowy. W tym celu także najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który pomoże nam w jej weryfikacji.

Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi