czwartek, 09 kwiecień 2020 07:10

Prawnicy pro bono – zwolnienia z ZUS

 freepik freepik

W ramach akcji Prawnicy Pro Bono odpowiadamy na pytania dotyczące działań antykryzysowych, w reakcji na pandemię COVID-19. Zapraszamy do przesyłania pytań, na które odpowiedzi udzielą eksperci z poszczególnych działów. Prezentujemy kolejne odpowiedzi na pytania przedsiębiorców.

1. Czy przy zwolnieniu z opłacania składek ZUS do limitu poniżej 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych liczą się wszyscy zgłoszeni na koncie danego płatnika?

Odpowiedź: Tak, do zwolnienia uprawniony jest płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób, wynika to z art. 31zo ust. 1 ustawy o COVID 191 .

2. Łącznie z właścicielem firmy?

Odpowiedź: Tak, jeśli prowadzi działalność na przykład w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i jest płatnikiem w rozumieniu art. 4 pkt 2 uSUS2 .

3. Co z właścicielami spółek cywilnych, jawnych, którzy mają osobne konta w ZUS (spółka jest płatnikiem za pracowników a wspólnicy osobno tylko za siebie) - czy z ulgi skorzysta np. spółka cywilna lub jawna zatrudniająca 8 osób + dwaj wspólnicy jako osobni płatnicy?

Odpowiedź: Spółka i wspólnicy to odrębni płatnicy składek. Wynika z tego, iż zgodnie z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID spółka może skorzystać ze zwolnienia ze składek przewidzianego przez ustawę o COVID 19, jeśli zgłosiła do ubezpieczeń mniej niż 10 osób oraz jej wspólnicy, odrębnie od tej spółki, jeśli spełnią warunki z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID.

4. Jeśli skorzystają - to czy wspólników opłacających składki za siebie (ale w ramach spółki zatrudniających pracowników) też obowiązuje limit przychodów (ew. wynikajacy z obrotów spółki i z udziału w przychodach wg umowy spółki)?

Odpowiedź: Tak, wspólnik jest traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (art. 8 ust 6 pkt 4 uSUS). Wynika z tego, że dotyczy go limit przychodów opisany w art. 31zo ust. 2 ustawy o COVID. W razie dodatkowych pytań służymy pomocą i prosimy o kontakt.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs