languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Instrukcje, czynności, poradniki/Prawnicy pro bono – zwolnienia z ZUS
czwartek, 09 kwiecień 2020 07:10

Prawnicy pro bono – zwolnienia z ZUS

 freepik freepik

W ramach akcji Prawnicy Pro Bono odpowiadamy na pytania dotyczące działań antykryzysowych, w reakcji na pandemię COVID-19. Zapraszamy do przesyłania pytań, na które odpowiedzi udzielą eksperci z poszczególnych działów. Prezentujemy kolejne odpowiedzi na pytania przedsiębiorców.

1. Czy przy zwolnieniu z opłacania składek ZUS do limitu poniżej 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych liczą się wszyscy zgłoszeni na koncie danego płatnika?

Odpowiedź: Tak, do zwolnienia uprawniony jest płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób, wynika to z art. 31zo ust. 1 ustawy o COVID 191 .

2. Łącznie z właścicielem firmy?

Odpowiedź: Tak, jeśli prowadzi działalność na przykład w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i jest płatnikiem w rozumieniu art. 4 pkt 2 uSUS2 .

3. Co z właścicielami spółek cywilnych, jawnych, którzy mają osobne konta w ZUS (spółka jest płatnikiem za pracowników a wspólnicy osobno tylko za siebie) - czy z ulgi skorzysta np. spółka cywilna lub jawna zatrudniająca 8 osób + dwaj wspólnicy jako osobni płatnicy?

Odpowiedź: Spółka i wspólnicy to odrębni płatnicy składek. Wynika z tego, iż zgodnie z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID spółka może skorzystać ze zwolnienia ze składek przewidzianego przez ustawę o COVID 19, jeśli zgłosiła do ubezpieczeń mniej niż 10 osób oraz jej wspólnicy, odrębnie od tej spółki, jeśli spełnią warunki z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID.

4. Jeśli skorzystają - to czy wspólników opłacających składki za siebie (ale w ramach spółki zatrudniających pracowników) też obowiązuje limit przychodów (ew. wynikajacy z obrotów spółki i z udziału w przychodach wg umowy spółki)?

Odpowiedź: Tak, wspólnik jest traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (art. 8 ust 6 pkt 4 uSUS). Wynika z tego, że dotyczy go limit przychodów opisany w art. 31zo ust. 2 ustawy o COVID. W razie dodatkowych pytań służymy pomocą i prosimy o kontakt.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi