languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Instrukcje, czynności, poradniki/Prawnicy pro bono – postojowe a forma opodatkowania
poniedziałek, 06 kwiecień 2020 06:43

Prawnicy pro bono – postojowe a forma opodatkowania

freepik.com freepik.com

W ramach akcji Prawnicy Pro Bono odpowiadamy na pytania dotyczące działań antykryzysowych, w reakcji na pandemię COVID-19. Zapraszamy do przesyłania pytań, na które odpowiedzi udzielą eksperci z poszczególnych działów. Prezentujemy pierwszą odpowiedź na pytanie przedsiębiorcy.

We wniosku o postojowe jest wielka niewiadoma - podpunkt 2 - II. Forma opodatkowania w roku 2020. Jedna opcja wyklucza drugą, bo nikt nie wie co wybrać. Jestem jednoosob. dz. gospodarczą, zasady ogólne, nie korzystam z karty podatkowej, jestem zwolniony z VAT. Panie z księgowości wskazują wybór podpunktu -"Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT (przejdź do wypełnienia odpowiednio części III albo IV)", ale i tu nie ma pewności. Czy mogę liczyć na Państwa sugestie odnośnie tej sprawy.

Szanowny panie,

uprzejmie informujemy, że w pana przypadku, w części II formularza RSP-D należy zaznaczyć drugie pole „od góry”, tj. „Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT”, a następnie przejść do wypełnienia odpowiednio części III – jeśli nie zawiesił pan prowadzenia działalności gospodarczej albo IV – jeśli zawiesił pan prowadzenie działalności gospodarczej po 31.01.2020 r.

Wskazane punkty nie wykluczają się wzajemnie, lecz mają na celu oddzielenie podatników opodatkowanych na zasadzie karty podatkowej i jednocześnie korzystających ze zwolnienia w podatku VAT od wszystkich innych.

Powyższe wynika z faktu, iż podatnikom opodatkowanym na zasadzie karty podatkowej i jednocześnie korzystającym ze zwolnienia w podatku VAT przysługiwać będzie świadczenie postojowe jedynie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r.

Odpowiedź na pana pytanie znajduje się w art. 15zq ust. 6 w związku z art. 15zr ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374).

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi