wtorek, 16 lipiec 2019 12:31

Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów

Tematyka cen transferowych sama w sobie nie jest prosta. Ustawodawca nie ułatwia zadania w zakresie sprostania wymogom zapisanym w ustawach. Dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat zmienił przepisy w tym zakresie – i nie były to poprawki kosmetyczne. Trzymamy rękę na pulsie tych zmian i służymy pomocą.

Poważne zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obejmują między innymi kwestie obowiązku dokumentacyjnego (kogo dotyczy, w jaki sposób obliczać progi transakcyjne, po przekroczeniu których transakcja staje się „transakcją istotną”) i kwestie zawartości dokumentacji podatkowych („lokalnych” oraz „grupowych”). Dodatkowo powstał problem nowych terminów – o ile przed 2017 r. nie było dokładnego terminu na sporządzenie dokumentacji podatkowych (trzeba było jedynie pamiętać o siedmiodniowym terminie na przedstawienie dokumentów w przypadku wezwania przez organ podatkowy – który obowiązuje również obecnie), o tyle zgodnie z nowymi przepisami należy je sporządzić do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (dokumentację „grupową” – do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Konsekwencje za niesporządzenie dokumentacji podatkowych

Przed najnowszą zmianą przepisów (tj. do końca 2018 r.) najdotkliwszą karą była sankcyjna stawka podatkowa – 50%. Opodatkowana była różnica pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez organy podatkowe. Od 2019 r. uchylono powyższą stawkę sankcyjną, ale wprowadzono nowe rozwiązanie, opisane w rozdziale 6a Ordynacji podatkowej – Dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Mianowicie w przypadku wydania decyzji z zastosowaniem przepisów dotyczących cen transferowych organ może nałożyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 10% sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub w części dochodu do opodatkowania w zakresie wynikającym z tej decyzji.

Jednakże to nie koniec. Powyższa stawka sankcyjna może zostać podwojona, jeżeli:

  • podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15.000.000,00 PLN – w zakresie nadwyżki ponad tę kwotę,
  • podatnik nie przedłożył organowi podatkowemu dokumentacji podatkowej.

W jaki sposób uniknąć powyższych nieprzyjemności? Najlepiej skontaktować się z Russell Bedford Poland Sp. z o.o. Nasz doświadczony zespół odpowie na Państwa pytania, pomoże w zidentyfikowaniu transakcji, które podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu, sporządzi dokumentacje. Dział Doradztwa Podatkowego RBP posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu powyższych usług.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs