piątek, 06 lipiec 2018 10:35

Nowe wzory CIT-TP i PIT-TP

05 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie zawierające projekty nowych deklaracji uproszczonych CIT-TP i PIT-TP. Nowe wzory mają służyć podatnikom obowiązanym do złożenia sprawozdania uproszczonego po raz pierwszy w odniesieniu do roku podatkowego rozpoczętego 1 stycznia 2017 r, lub później.

W nowej wersji formularza wprowadzono rozróżnienie między podatnikiem składającym sprawozdanie, a podmiotem/podmiotami, których to sprawozdanie dotyczy. Jest to opcja przydatna w przypadku podatników działających w strukturach spółek niebędących osobami prawnymi, którzy zostali wyznaczeni do przygotowania dokumentacji podatkowych oraz w przypadku podmiotów funkcjonujących w podatkowych grupach kapitałowych.

W porównaniu do wcześniejszej wersji formularza, aktualny wzór został uzupełniony o następujące elementy (na przykładzie formularza CIT-TP):

- wprowadzono możliwość złożenia korekty sprawozdania (pole 7);

- zostało utworzone odrębne pole, w którym można wskazać liczbę podmiotów, za które będzie składane sprawozdanie (pole 5);

- w związku z przewidywaną możliwością złożenia sprawozdania przez podatnika za inny podmiot w części dotyczącej danych identyfikacyjnych wprowadzono miejsce na określenie danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczyć będzie sprawozdanie (część C.);

- w części dotyczącej informacji o liczbie podmiotów powiązanych przewidziano odrębną pozycję dla podmiotów powiązanych posiadających status zakładu zagranicznego podmiotu, za który jest składane sprawozdanie.

Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi z marca bieżącego roku, pierwotne terminy na złożenie oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i sprawozdań uproszczonych zostały przedłużone, w większości przypadków do września 2018 r. Niemniej jednak niektórzy podatnicy już złożyli sprawozdania uproszczone z wykorzystaniem wzorów wcześniej uchwalonych rozporządzeniem z czerwca 2017 roku.

MF przewidziało taką sytuację wprowadzając regulację, zgodnie z którą w przypadku składania uproszczonego sprawozdania do dnia 30 września 2018 r. podatnicy mogą się posłużyć zarówno tym nowym wzorem wprowadzonym w właśnie opublikowanym rozporządzeniu, jak i poprzednią wersją sprawozdania opublikowaną wraz z rozporządzeniem w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że nie będzie potrzeby ponownego składania CIT-TP lub PIT-TP na nowym wzorze, jeżeli podatnik zrealizował ten obowiązek już wcześniej.

Pod poniższymi linkami udostępniamy aktualne wzory sprawozdań uproszczonych:

Pobierz TUTAJ CIT-TP

Pobierz TUTAJ PIT-TP

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiana zakresu odpowiedzialności karnej za niegospodarność  - Russell Bedford Poland https://t.co/5BQnd9xij6
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/TDB5mHVnNk
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/rQeed3xyFO
RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC