środa, 26 wrzesień 2018 06:47

Emocjonalny spór o acta 2

Parlament Europejski opowiedział się za nową regulacją z zakresu prawa autorskiego określaną potocznie i nieco pochopnie jako ACTA 2. Nowa dyrektywa jest raczej popierana przez środowiska artystyczne, jednak niekiedy wzbudza niepokój wśród zwykłych użytkowników. Rodzi się pytanie – dlaczego?

Z pewnością chodzi o ochronę praw autorskich. Nowe regulacje mają zobowiązywać większe portale do dzielenia się zyskiem z udostępniania np. utworów muzycznych oraz innych przejawów działalności twórczej. Obecnie funkcjonuje w tej kwestii samowola ułatwiająca korzystanie z czyjegoś utworu i pobieranie całego zysku dla siebie. 

Duże portale zostaną zobowiązane do filtrowania treści zamieszczanych tam przez użytkowników w celu ewentualnego wykrycia tych treści, które nie mają odpowiedniej licencji. Szeregowi użytkownicy Internetu mogą nie być nowym prawem zachwyceni, jednak twórcy są raczej odmiennego zdania. Jak podaje Izba Wydawców Prasy:

„Art. 13, który mówi o konieczności usuwania materiałów w przypadku niezawarcia umowy licencyjnej, dotyczy tylko wąskiej grupy portali. Chodzi o tzw. dostawców usług udostępniania treści online, jak ujmuje to dyrektywa. Jednym z głównych celów ich działalności jest udzielanie dostępu do materiałów zamieszczanych przez użytkowników przy zastosowaniu optymalizacji treści – czyli aktywnego promowania ich w celach zarobkowych. W przyjętym tekście dyrektywy zawarto również definicję negatywną, która precyzuje, że portale będące mikro- i małymi przedsiębiorcami, a także encyklopedie online (np. Wikipedia) czy internetowe repozytoria, nie będą objęte tą regulacją.”

Cytowany artykuł 13. jest uważany przez niektórych za kontrowersyjny. Można powiedzieć, że ten przepis jest jakąś formą kompromisu. Dyrektywa może obciążyć ekonomicznie właścicieli większych portali, ale jednocześnie nie dotyczy tych mniejszych. Nie ma również uzasadnionych podstaw do tego, aby uważać, że władze unijne zamierzają cenzurować Internet. Ci dostawcy, którzy zostaną zobowiązani do wyszukiwania określonych treści na swoich portalach, uczynią to pod kątem praw autorskich, a nie pod kątem ideologicznym. Nowa dyrektywa określana jako ACTA 2 nie zabierze nikomu wolności wypowiedzi w Internecie. 

Autor: 

Ekspert Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland RT @RussellBedford: Our CEO answers questions on how the network is dealing with the current situation. https://t.co/EmmgMBXpUe
13hreply
RB__Poland Specustawa dotycząca Tarczy Antykryzysowej – opcje wsparcia w zakresie podatków i poprawki Senatu - Russell Bedford https://t.co/23QitSsNgn
19hreply
RB__Poland Płynność finansowa w dobie koronawirusa. Darowizna w rodzinie a podatek - Russell Bedford https://t.co/wTDMzHh9MA
RB__Poland Nowelizacja ustawy z dnia 2 marca 2020 a funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - Russell Bedford https://t.co/NrbPQy1s3E