środa, 13 październik 2021 11:59

Zakres uprawnień legalnego użytkownika oprogramowania według wyroku TSUE

Przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła rok temu sprawa zakresu dozwolonej legalnej dekompilacji programu komputerowego, regulowana między innymi przepisami unijnej dyrektywy ws. programów komputerowych („dyrektywa 2009/24/WE”).

Rozstrzygnięcie, które przyjął Trybunał w sprawie dotyczącej tego zagadnienia, w dniu 06.10.2021 roku, stwierdza, że dekompilowanie programu bez zgody twórcy jest możliwe, jeśli program nie działa. Dekompilacja nie jest równoznaczna z naruszeniem praw autorskich, o ile jest wykonywana w celu naprawienia błędu, którego nie chce bądź nie może naprawić twórca programu.

W sprawie c-13/20 swoich praw dochodziła belgijska spółka Top System. Firma  przez wiele lat dostarczała oprogramowanie szyte na potrzeby klienta – publicznej spółki Selorem. Nie było one jednak zadowalające i zawierało liczne błędy, których Top System nie naprawiał. W związku z tym Selorem zaczęła wprowadzać poprawki samodzielnie.  Z analizy powołanego w sprawie biegłego wynika, że Selor dokonał dekompilacji bibliotek wynikowych Top System, zmierzając do odtworzenia ich kodów źródłowych. Selor przyznaje, że dokonał dekompilacji części TSF, której funkcje zostały zintegrowane z aplikacjami Seloru, aby wyłączyć jedną z jego funkcji, która okazała się wadliwa. Top System zażądał w związku z tym rozstrzygnięcia  w zakresie tego czy dokonana przez Selor dekompilacja TSF wiąże się z naruszeniem przysługujących Top System praw wyłącznych do utworu, a także wyprowadził wniosek o zobowiązanie Królestwa Belgii do naprawienia szkody poniesionej przez Top System w wyniku dekompilacji i powielenia kodów źródłowych TSF.

Według TSUE żądania te nie mogą zostać spełnione w tej konkretnej sprawie, ponieważ dyrektywa 2009/24/WE w art. 6 wspomina o możliwości dekompilacji programu bez zgody jego autorów, gdy jest to niezbędne do osiągnięcia interoperacyjności z innym oprogramowaniem i po spełnieniu dodatkowych warunków.  Z kolei art. 5 wspomnianej dyrektywy mówi o prawie do naprawienia błędu, przy czym nie można go naprawiać bez zgody twórcy między innymi w przypadku powielania kodu czy jego translacji – przypadki konieczności uzyskiwania zgody od twórcy opisuje art. 4 lit. a i b, w którym to nie ma wymienionej dekompilacji.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Opublikowano nowe formularze dotyczące cen transferowych TPR-C i TPR-P wersja 4. Kogo dotyczą i od kiedy obowiązują… https://t.co/1fI9PjzMaM
RB__Poland Co nowego wprowadza ustawa deweloperska? Podsumowanie - Russell Bedford https://t.co/VZCDnRPM7B
RB__Poland Komentarz eksperta - Russell Bedford https://t.co/n85OOASb5d https://t.co/qtoyqJuBpK
RB__Poland Dzień cen transferowych - zapraszamy 21.10. Katowice - Russell Bedford https://t.co/nUN0TA2yXA https://t.co/8PfPdQaMov