sobota, 30 czerwiec 2018 13:51

Walka z wywozem leków – projekt ustawy otwiera furtkę przestępcom

Projekt Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U.2001 nr 126 poz. 1381), mający poprawić dostęp do medykamentów, proponuje rozwiązanie, które może rozregulować rynek i ułatwić działania przestępcze.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości chce umożliwić oddawanie leków za darmo hospicjom, domom dziecka czy pokrzywdzonym w klęskach żywiołowych. Jednakże proponowane zmiany zostały skonstruowane w taki sposób, że apteki nie mogłyby przekazywać medykamentów potrzebującym instytucjom, za to miałyby prawo bez ograniczeń wydawać je osobom fizycznym.

Z jednej strony wskazany przepis budzi szereg kontrowersji, z drugiej zaś interpretacja wedle której apteka mogłaby wydawać leki na receptę bez recepty wydaje się być błędna. Przepis milczy na ten temat, a co za tym idzie powinien być czytany z uwzględnieniem całokształtu regulacji prawa farmaceutycznego, które wyraźnie regulują zasady wydawania medykamentów.

Produkt leczniczy ma trafiać bezpośrednio do potrzebującego

Szereg kontrowersji wzbudza art. 86a prawa farmaceutycznego, który miałby stanowić iż "z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie podmiot prowadzący obrót detaliczny może zbyć, w tym nieodpłatnie, produkt leczniczy wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności". Przy czym niezwykle istotne jest tu sformułowanie „w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności”, co oznacza, że ryzykowne byłoby przekazanie produktów hospicjom, domom pomocyspołecznej czy domom dziecka, bowiem przy przekazaniu produktu instytucji trudno mówić o bezpośredniości.

Przywołany artykuł nie miałby zastosowania, gdyby miał miejsce wyjątek, wskazany w ustawie, która reguluje zasady wydawania leków. W sytuacji, w której proponowane zmiany zostałyby przyjęte w praktyce aptekarz mógłby wydawać leki za opłatą inną niż wynikająca z ustawy refundacyjnej czy nawet wydać leki nie prosząc pacjenta o receptę. Biorąc pod uwagę to, że apteka mogłaby systematycznie wydawać nieokreśloną ilość leków podstawionym pacjentom, organy państwowe całkowicie straciłyby kontrolę nad rynkiem. Taki mechanizm mógłby z łatwością doprowadzić do wywozu leków, zaś w razie złapania pacjenta-oszusta właściciele aptek nie ponosiliby żadnych konsekwencji.

Z jednej strony wskazany przepis budzi szereg kontrowersji, z drugiej zaś interpretacja wedle której apteka mogłaby wydawać leki na receptę bez recepty wydaje się być błędna. Przepis milczy na ten temat, a co za tym idzie powinien być czytany z uwzględnieniem całokształtu regulacji prawa farmaceutycznego, które wyraźnie regulują zasady wydawania medykamentów. Stanowisko takie wyraziło Ministerstwo Sprawiedliwości, przy czym jednocześnie przyznało, że przy projektowaniu regulacji zabrakło precyzji. Resort zakomunikował, że wskazany przepis zostanie jeszcze zmodyfikowany. Prawdopodobnie powstanie wykaz sytuacji, które będą się mieściły w definicji „bezpośredniego zaopatrywania ludności”. Pojawią się w nich przypadki oddawania leków do domów dziecka, hospicjów czy w przypadku klęsk żywiołowych. Przy czym przy oddawaniu leków do wszelkiego rodzaju instytucji zasadna byłaby kontrola organów państwowych. Tak, by zapobiec powstawaniu pozornych domów pomocy społecznej.

Zagrożenie dumpingiem cenowym

Kolejne obawy wśród farmaceutów wywołuje możliwość rozwoju sieciowych aptek. Uchwalenie omawianego artykułu mogłoby doprowadzić do dumpingu cenowego. Na gruncie obecnych przepisów prawa farmaceutycznego reklamowanie aptek jest zabronione. Po wejściu w życie nowelizacji wiele aptek mogłoby wprowadzać promocje na zasadzie „kup jeden lek, a drugi otrzymasz gratis”.

Przedstawiony projekt nowelizacji Resortu Sprawiedliwości to już 11 próba ograniczenia wywozu leków podjęta w ciągu ostatnich 5 lat.

Autor:

Patrycja Łepkowska

Patrycja Łepkowska

Młodszy Konsultant Prawno – Podatkowy. Absolwentka Kolegium Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Prawa amerykańskiego w Centrum Prawa Amerykańskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Georgia State of University i Emory Law School. Z Kancelarią Russell Bedford związana od października 2017 r., gdzie zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych w zakresie międzynarodowego planowania podatkowego. Wcześniej doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, gdzie uczestniczyła w projektach z zakresu prawa gospodarczego, handlowego oraz cywilnego, a także w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w ramach programu Klinka „Prawa człowieka a podatki”.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a