sobota, 30 czerwiec 2018 13:20

NSA oceni legalność podsłuchów

Skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zdecyduje na jakich zasadach można wykorzystywać w postępowaniach podatkowych podsłuchy przekazane przez prokuraturę. Sprawa okazała się na tyle skomplikowana, że skład orzekający NSA zdecydował się zadać pytanie w tej kwestii rozszerzonemu składowi NSA. Stanowisko siedmioosobowego składu NSA może mieć ogromne znaczenie w praktyce.

 

W postępowaniach podatkowych czymś normalnym jest przypadek, w którym materiał operacyjny jest gromadzony przez organ inny niż podatkowy, a następnie przekazywany organowi podatkowemu. Pojawia się pytanie czy takie materiał można wykorzystywać bez żadnych ograniczeń. 

Omawiana kwestia wpisuje się w problematykę znaną z prawa karnego procesowego, określaną jako wykorzystanie „owoców z zatrutego drzewa”. Chodzi o to w jakim stopniu, oraz czy w ogóle, można zastosować w postępowaniu przeciwko osobie dowody zdobyte w sposób niezgodny z prawem.

W postępowaniach podatkowych czymś normalnym jest przypadek, w którym materiał operacyjny jest gromadzony przez organ inny niż podatkowy, a następnie przekazywany organowi podatkowemu. Pojawia się pytanie czy takie materiał można wykorzystywać bez żadnych ograniczeń.

Dotychczas orzecznictwo sądów administracyjnych stało na stanowisku domniemania legalności dowodów przekazanych organom podatkowym. Z drugiej strony orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreśla konieczność spełniania wymogów prawa UE w takich przypadkach. Nie jest w takim razie oczywiste czy można wykorzystywać np. podsłuchy, które nie były nadzorowane przez sąd.

Rozstrzygnięcie NSA musi wyważyć wiele sprzecznych racji. Jego skutki mogą oddziaływać na praktykę postępowania przez lata.       

Autor:

Paweł Kula

Paweł Kula

Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych, Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz dokumentacji cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Kasia

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
20hreply
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i
RB__Poland Elektryczne hulajnogi będą mogły wjechać na ulice? - Russell Bedford Poland https://t.co/qpWQi2ReN5