wtorek, 13 wrzesień 2022 09:57

Nowelizacja kodeksu cywilnego - mediacja i zawezwanie do próby ugodowej nie przerywają już biegu terminu przedawnienia

Nowelizacja kodeksu cywilnego, która weszła w życie w dniu 30 czerwca 2022 r. wprowadziła zmiany w zakresie biegu terminu przedawnienia, zgodnie z którymi zawezwanie do próby ugodowej oraz mediacja, jedynie zawieszą, a nie przerwą bieg terminu przedawnienia. 

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym, do przerwania biegu przedawnienia dochodziło na skutek złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, jako czynności wszczynającej postępowanie pojednawcze, mającej na celu zawarcie ugody, bądź na skutek wszczęcia mediacji pozasądowej. Wówczas, po zakończeniu postępowania pojednawczego i mediacji, termin przedawnienia zaczynał biec od nowa. Obecne brzmienie przepisu art. 121 KC mówi, że bieg przedawnienia  nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, obok już istniejących przesłanek wskazanych w pkt 1 – 4, także co do roszczeń objętych umową o mediację – przez czas trwania mediacji, a co do roszczeń objętych wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej – przez czas trwania postępowania pojednawczego.Oznacza to, że od dnia 30 czerwca 2022 r. złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, jak i wszczęcie mediacji wyłącznie zawiesi bieg terminu przedawnienia, a więc wydłuży go, a po zakończeniu postępowania pojednawczego bądź mediacji, będzie biegł dalej. Wprowadzone zmiany mają prowadzić do zmniejszenia ilości składanych przez wierzycieli wniosków o zawezwanie do próby ugodowej jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia a tym samym ograniczyć ilość spraw wpływających do sądu. Znowelizowane przepisy nie mają zastosowania do mediacji oraz postępowań pojednawczych wszczętych i niezakończonych przed dniem 30 czerwca 2022 r. W praktyce zakończy się więc często stosowana praktyka wielokrotnego składania wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, której celem nie jest faktyczna próba dochodzenia przysługujących im roszczeń.

Autor: Milena Hęglewicz, radca prawny Russell Bedford Poland

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR