środa, 31 sierpień 2022 13:19

Upływa termin na przesyłanie informacji o strukturze spółki nieruchomościowej

Już za niecały miesiąc upływa przedłużony termin na zaraportowanie informacji o strukturze właścicielskiej spółki nieruchomościowej. Do 30 września 2022 roku zarówno spółki nieruchomościowe, jak i jej wspólnicy są zobowiązani do przekazania informacji o posiadanych w spółkach udziałach.

Rok 2022 jest pierwszym rokiem, w którym spółki  nieruchomościowe oraz jej wspólnicy są zobowiązani do złożenia informacji specjalnych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na definicję ustawową spółki nieruchomościowej aby w sposób nieświadomy nie doszło do uchybienia  obowiązku złożenia stosownych deklaracji.

Spółkami nieruchomościowymi stają się firmy, w których wartość bilansowa nieruchomości przekracza 10 mln PLN oraz jednocześnie przekracza 50% wartości bilansowej aktywów.  Zgodnie z literalną treścią przepisów, definicja ustawowa rozróżnia sytuacje, gdy mamy do czynienia z podmiotem rozpoczynającym działalność a podmiotem kontynuującym swą działalność gospodarczą. Definicja powyższych spółek powstała nie bez powodu – podmioty, które spełniają wyżej wymienione kryteria kwalifikują się na dodatkowe obowiązki publicznoprawne.

Zgodnie z art. 27 ust. 1e ustawy o CIT oraz art. 45 ust. 1f ustawy o PIT spółki oraz ich udziałowcy są zobowiązani do przekazania struktur własnościowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.  Powyższy obowiązek muszą spełnić spółki nieruchomościowe oraz ich wspólnicy, którzy posiadają:

- udziały bądź akcje dające co najmniej 5% praw głosu,

- ogół praw i obowiązków dających co najmniej 5% prawa do udziału w zysku,

- co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze. 

Nieco ponad miesiąc przed upływem terminu do złożenia takowej informacji na stronie e-deklaracje[1] zostały opublikowane formularze interaktywne dla spółek nieruchomościowych i ich wspólników: CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1, PIT-N2.  Minister finansów rozporządzeniem z dnia 13 lipca 2022 r. (Dz. U. poz. 1507) wyznaczył organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do wykonywania zadań Szefa KAS w zakresie przyjmowania, obsługi oraz udostępniania innym organom informacji. Przesłane formularze muszą zawierać informacje o podmiotach  które posiadają co najmniej 5% praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków, który daje co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Wątpliwości niestety mogą się pojawić już na etapie wyboru odpowiedniej deklaracji. Jak wcześniej zostało wspomniane, obowiązek raportowania leży zarówno po stronie spółki, jak i po stronie jej wspólników. Na przykład, mamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikami której są osoby fizyczne. Spółka spełnia kryteria ustawowe do zakwalifikowania się jako spółka nieruchomościowa, oznacza to, iż będzie zobowiązania do przesłania deklaracji CIT-N1. Z kolei zaś wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi są zobowiązani do przekazania informacji o posiadanych udziałach w spółce na formularzu PIT-N2. 

[1] https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje

 

Autorka: Darya Bannaya. Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR