wtorek, 05 kwiecień 2022 13:32

Samochód wykupiony prywatnie z leasingu a jego sprzedaż w 2022 roku

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym podatnicy, którzy sprzedawali samochody wykupione z leasingu na cele prywatne, byli zobligowani do stosownego wykazania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy, jeżeli sprzedaż była dokonywana przed upływem 6 miesięcy od miesiąca, w którym nastąpił wykup oraz wycofanie samochodu z ewidencji środków trwałych. Rozwiązanie takie było bardzo popularne wśród podatników, ponieważ pozwalało na uniknięcie podatku od dochodu ze sprzedaży auta po 6 miesiącach od wycofania auta z ewidencji. Ustawodawca uznał to zjawisko za znajdujące się na pograniczu prawa, dlatego postanowił uszczelnić system odsprzedaży aut poleasingowych.    

W ramach Polskiego Ładu zmieniona została treść art. 10 ust. 2 oraz art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[1]. Zgodnie z regulacjami zawartymi w znowelizowanych przepisach, od 1 stycznia 2022 roku przychód ze sprzedaży samochodu wycofanego z jednoosobowej działalności gospodarczej będzie uznawany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd zostanie wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynie 6 lat.

Co ważne, nowe regulacje odnoszą się do kwestii sprzedaży (odpłatnego zbycia) samochodu. Decydując się np. na obdarowanie takim pojazdem krewnych po stronie przedsiębiorcy, nie wystąpi obowiązek wykazania przychodu. Mogą jednak wystąpić obowiązki ustawowe na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Według nowych przepisów, sprzedaż samochodu wycofanego z JDG opodatkowana będzie (pod warunkiem, że sprzedaż zostanie dokonana przed upływem 6 lat od wycofania bądź wykupu):

  • 3% w przypadku stosowania ryczałtu od przychodów,
  • 19% w przypadku podatku liniowego,
  • 17% lub 32% w przypadku stosowania skali podatkowej.

Sprzedaż samochodu osobowego, który jest wycofany z działalności gospodarczej, jest neutralna pod kątem podatku od towarów i usług, gdyż sprzedaż pochodzi z majątku prywatnego. Ponadto, sprzedaż samochodu w wyżej opisanych warunkach nie wymaga złożenia żadnych dodatkowych dokumentów czy oświadczeń. Pamiętajmy, iż przy sprzedaży samochodu osobowego każda osoba fizyczna zbywająca pojazd jest zobowiązana do przekazania umowy kupna – sprzedaży do właściwego miejscowo według swojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Za niezgłoszenie danej umowy w terminie 30 dni od dnia sprzedaży grozi kara grzywny do 1000 zł.

Mówi o tym art. 140mb pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym[2]:

„Kto, będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł”.

[1] Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 558,583).

[2] Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2269, 2328).

Autorka: Darya Bannaya

Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR