wtorek, 30 listopad 2021 14:31

Prawo zagraniczne: FinCEN prosi banki o obserwowanie transakcji związanych z przestępstwami przeciwko środowisku

FinCEN, Financial Crimes Enforcement, biuro Departamentu Skarbu USA stworzone z misją ochrony systemu finansowego przed nielegalnym wykorzystaniem i zwalczania prania pieniędzy oraz promowania bezpieczeństwa narodowego, ma zająć się także przestępstwami przeciwko środowisku, co odzwierciedla rządowe dążenia administracji Prezydenta Bidena do złagodzenia przyczyn zmian klimatycznych.

Świat nielegalnego pozyskiwania drewna może wydawać się odległy od dobrze oświetlonych biur głównych centrów finansowych USA, ale rząd ma nadzieję, że bankierzy mogą odegrać rolę w powstrzymaniu tego rodzaju przestępstw. Organ nadzoru Departamentu Skarbu USA ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy wydał pierwsze w historii zalecenie dotyczące przestępstw przeciwko środowisku, prosząc banki i inne instytucje finansowe o zwrócenie szczególnej uwagi na transakcje, mogące być powiązane z działalnością, która według agencji przyczynia się do zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności.

Według FinCEN przestępstwa przeciwko środowisku zajmują trzecie miejsce pod względem wielkości nielegalnej działalności na świecie, generując szacunkowe zyski w wysokości setek miliardów. Biuro Skarbu, Financial Crimes Enforcement Network, jest zarówno regulatorem, jak i zbieraczem wywiadu finansowego, którego misją jest zatrzymanie przepływu pieniędzy związanych z działalnością przestępczą. Chociaż agencja tradycyjnie koncentruje się na przestępstwach takich jak terroryzm, korupcja i handel narkotykami, nowy nacisk ma kłaść na przestępstwa przeciwko środowisku. Zgodnie z amerykańskimi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzania klientów i przekazów pieniężnych pod kątem podejrzanych działań oraz powiadamiania FinCEN o wszelkich wykrytych przez siebie nieprawidłowościach. Agencja poprosiła banki o złożenie raportu, gdy natkną się na transakcję, która może być powiązana z taką działalnością. Rodzaje przestępstw przeciwko środowisku, które agencja chce monitorować, obejmują handel dziką fauną i florą; nielegalne pozyskiwanie drewna, wydobycie i rybołówstwo oraz handel odpadami i substancjami niebezpiecznymi.

FinCEN powiedział, że jednym z powodów priorytetowego traktowania tego rodzaju działań jest to, że przestępstwa przeciwko środowisku są często powiązane z korupcją i międzynarodowymi organizacjami przestępczymi. Oba są priorytetami, które FinCEN określił w czerwcu jako obszary, na których banki powinny skoncentrować swoje zasoby w zakresie zgodności. Doradca instruuje banki, co powinny umieszczać w swoich raportach o podejrzanej działalności, zwracając uwagę FinCEN na potencjalny przypadek przestępstwa przeciwko środowisku. Wyartykułowanie bardziej szczegółowych priorytetów dotyczących przestępczości finansowej było częścią rozległej ustawy o reformie przeciwdziałania praniu pieniędzy, przyjętej przez Kongres na początku tego roku. W ramach ustawodawstwa FinCEN pracuje również nad stworzeniem pierwszej amerykańskiej bazy danych o beneficjentach rzeczywistych, która, jak mają nadzieję prawodawcy, pomoże zapobiec wykorzystywaniu firm-przykrywek do ukrywania nielegalnych pieniędzy.

źródło: wsj.com

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p