wtorek, 22 grudzień 2020 12:22

Prawo zagraniczne: Netflix toczy krucjatę o mobilność pracowników w Kalifornii. Sąd nie ułatwia zadania

photo created by freepik - www.freepik.com photo created by freepik - www.freepik.com

Od kilku lat Netflix dąży do zmiany zasad zatrudnienia w Hollywood na bardziej elastyczne. Póki co jego krucjata napotyka na opór sądów.

Strumieniowy goliat oferuje rekrutom wyższe wynagrodzenie, pod warunkiem, że opuszczą obecnego pracodawcę, nawet jeśli mają kontrakt. Wywołało to protest ze strony Viacom, która twierdzi, że Netflix kradnie ich kierownictwo i ingeruje w kontrakty. Netflix twierdzi, że dwuletnie i trzyletnie umowy – standard dla dyrektorów zarządzających w sektorze rozrywki – są nielegalne i przypominają niewolnictwo. Prawo kalifornijskie przedawnia umowy o pracę, które trwają dłużej niż siedem lat. Netflix twierdzi, że jego rywale naruszają to prawo, przedłużając umowy w połowie okresu, skutecznie zmuszając swoich pracowników do podjęcia dodatkowych lat zatrudnienia.

Netflix przedstawia swoją kampanię jako walkę o mobilność pracowników przeciwko takim praktykom, jednak z takim podejściem nie zgadzają się sądy. Sędzia Sądu Najwyższego w Los Angeles orzekł na korzyść firmy Viacom, która pozwała Netflix w 2018 r., po tym jak długoletnia pracownica Viacom, Momita SenGupta, odeszła 19 miesięcy przed wygaśnięciem jej kontraktu, aby zostać wiceprezesem Netflix ds. fizycznej produkcji oryginalnych seriali. Orzeczenie zapadło rok po tym, jak inny sędzia nakazał Netflixowi zaprzestać podkradania pracowników Fox. W swoim orzeczeniu sędzia Jon R. Takasugi stwierdził, że umowa firmy Viacom nie narusza prawa. „Po zapoznaniu się z odpowiednim orzecznictwem i historią ustawodawczą (…) Trybunał zgadza się, że umowa SenGupty nie narusza zasady siedmiu lat” – orzekł Takasugi. Sędzie orzekł również na korzyść Viacom, który stwierdził, że Netflix zaangażował się w nieuczciwą konkurencję, próbując ingerować w jej umowy. Viacom poprosił o nakaz podobny do tego, jaki uzyskał Fox, który zabrania Netflixowi kontaktowania się z jego pracownikami. We wstępnym orzeczeniu wydanym w zeszłym tygodniu Takasugi wskazał, że wyda nakaz. Ale ostateczne orzeczenie nie zawiera tego zapisu, pozostawiając też niejasnym, jaka – jeśli w ogóle – kara spotka Netflix.

Serwis odwołał się od tego orzeczenia, ale ostatnio dostał trzeci podobny pozew, tym razem od Activision Blizzard. „Mobilność pracowników i otwarta, uczciwa konkurencja są podstawą innowacji i dobrobytu gospodarczego Kalifornii” – powiedział przedstawiciel Netflixa. „Zdecydowanie nie zgadzamy się z orzeczeniem sędziego, które naszym zdaniem błędnie zezwala firmie Viacom na stosowanie nieuczciwych i niezgodnych z prawem warunków umów, uniemożliwiających pracownikom podjęcie pracy według własnego wyboru”.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p