wtorek, 18 maj 2021 12:48

Polski Ład niczym Nowa Nadzieja dla popandemicznych czasów

W dniu 15 maja rząd Zjednoczonej Prawicy przedstawił swój nowy program, zapowiadany od pewnego czasu Polski Ład. Pod tą nazwą znajduje się propozycja zmian społeczno-gospodarczych, które docelowo mają zmienić na lepsze rzeczywistość po przejściu pandemii Covid-19.

Jednakże czy na pewno będzie to dobra zmiana? Poniższy artykuł przyjrzy się głównym założeniom przedstawionego programu.

Pięć filarów

Podczas sobotniej konferencji Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów, które mają stanowić oparcie dla programu. Są nimi:

  1. Służba zdrowia. Docelowo ma ona oprzeć się o nowe źródła finansowania, zaś 7% Produktu Krajowego Brutto ma zostać przeznaczone właśnie na ochronę zdrowia.
  2. Zmiany w systemie podatkowym. Tutaj najważniejszą będzie zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podniesiony tzw. drugi próg podatkowy. Oczywiście to nie jedyne zmiany.
  3. Zmiany w emeryturach.
  4. Tematyka dotycząca mieszkań. Tutaj główna zmiana dotyczy mieszkania bez wkładu własnego; zgodnie ze słowami Premiera, państwo będzie mogło zagwarantować do 100.000,00 zł wkładu własnego dla osób biorących kredyt. Inną, bardziej kontrowersyjną zmianą, ma być możliwość budowania domów do 70 m2 bez konieczności pozwolenia.
  5. Inwestycje. Zgodnie z przewidywaniami rządu, mają one wygenerować 500.000 nowych miejsc pracy.

Najważniejsze założenia prawno-podatkowe nowego ładu

Wszystkie powyższe filary zostały oczywiście doprecyzowane, część z nich o interesujące, wręcz przełomowe zmiany prawno-podatkowe. Poniżej zostaną omówione najistotniejsze, a przynajmniej najszerzej komentowane.

  1. Wspomniane powyżej podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000,00 zł. Zgodnie ze słowami Premiera jest to rewolucja dla 18 milionów Polaków. Zgodnie z przedstawionymi doprecyzowaniami powyższa zmiana będzie oznaczać brak konieczności płatności podatku dochodowego od osób fizycznych dla 9,5 miliona najmniej zarabiających Polaków, natomiast 8,5 miliona zapłaci niższy podatek.
  2. Powyższe pozwoli na zwolnienie od podatku emerytur do wysokości 2.500,00 zł (jest to podstawowa zmiana przedstawiona w trzecim filarze Polskiego Ładu). Jednakże to nie jedyna pozytywna zmiana dla emerytów. Jeżeli dana osoba będzie miała zamiar pracować, zamiast przechodzić na emeryturę, nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego.
  3. Następną poważną zmianą jest podniesienie tzw. drugiego progu podatkowego. Obecnie wyższa stawka podatkowa (32%) jest płacona po przekroczeniu kwoty 85.528,00 zł. Zgodnie z zapowiedziami rządu, próg ten ma wzrosnąć do kwoty 120.000,00 zł, tj. o niemal 35.000,00 zł. Niewątpliwie tę zmianę również, w sensie pozytywnym, odczują najmniej zarabiające osoby.
  4. Ale żeby nie było zbyt „różowo”, zostanie również wprowadzona zmiana dotycząca składek zdrowotnych. Jest ona komentowana jako dość kontrowersyjna, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców oraz tzw. „osób samozatrudnionych”. Stopa procentowa tej składki wynosi obecnie 9% i nie ulegnie zmianie. To, co może budzić pewien opór, to docelowy brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej w zeznaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Obecnie w deklaracji rocznej mogą zostać odliczone od kwoty naliczonego podatku zapłacone w ciągu roku składki zdrowotne. Co ważne, pomniejsza się o nią podatek dochodowy od osób fizycznych, nie zaś jak w przypadku pozostałych składek, podstawę opodatkowania. Oznacza to w praktyce, iż przedsiębiorcy oraz samozatrudnieni zapłacą wyższy podatek dochodowy.

Polski Ład powinien być konsultowany ze społeczeństwem

Podkreśla się, że wszelkie planowane zmiany powinny zostać skonsultowane z pracodawcami, przedsiębiorcami i związkami zawodowymi. Polska gospodarka nie będzie w stanie osiągnąć pełnego rozwoju, jeżeli nie wykorzysta potencjału sektora prywatnego. Ogłoszenie nowego programu bez uzgodnień z prywatnym biznesem nie pomoże w budowie zaufania do państwa, które jest tak ważne dla potencjalnych inwestorów.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR