piątek, 07 maj 2021 06:58

Parlament Europejski przyjął przepisy o usuwaniu treści terrorystycznych z Internetu

Nowe rozporządzenie będzie dotyczyło treści takich jak teksty, obrazy, nagrania dźwiękowe lub filmy wideo, które podżegają do przestępstw terrorystycznych, nakłaniają do nich lub przyczyniają się do nich, zawierają instrukcje ułatwiające popełnienie przestępstwa lub nakłaniają do udziału w grupie terrorystycznej.

Zgodnie z definicją wykroczeń zawartą w dyrektywie o zwalczaniu terroryzmu przepisy obejmą również treści zawierające wskazówki, jak wytwarzać i stosować materiały wybuchowe, broń palną i inne rodzaje broni do celów terrorystycznych.

Treści terrorystyczne muszą być usunięte w ciągu godziny

Dostawcy usług będą musieli usunąć lub uniemożliwić dostęp do oznaczonych jako terrorystyczne treści we wszystkich państwach członkowskich w ciągu godziny od otrzymania nakazu usunięcia od właściwego organu. Państwa członkowskie przyjmą przepisy o karach, których wysokość będzie uwzględniać charakter naruszenia i wielkość odpowiedzialnej za nie firmy.

Ochrona materiałów edukacyjnych, artystycznych, badawczych i dziennikarskich

Treści zamieszczane w celach edukacyjnych, dziennikarskich, artystycznych lub badawczych, lub wykorzystywane do celów podnoszenia świadomości, nie będą uznawane za treści terrorystyczne na mocy nowych przepisów.

Brak ogólnego obowiązku monitorowania lub filtrowania treści

Platformy internetowe nie będą miały ogólnego obowiązku monitorowania lub filtrowania treści. Jednakże, jeśli kompetentne organy krajowe ustalą, że dostawca jest narażony na kontakt z treściami terrorystycznymi, będzie on musiał podjąć konkretne środki, aby zapobiec ich rozpowszechnianiu. Do dostawcy usług będzie należała decyzja, jakie konkretne środki zapobiegawcze należy podjąć, nie będzie również obowiązku stosowania zautomatyzowanych narzędzi. Firmy powinny publikować roczne sprawozdania dotyczące przejrzystości w zakresie działań, jakie podjęły w celu uniemożliwienia rozpowszechniania treści terrorystycznych.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs